fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26
Provoz školy v červenci a srpnu 2024
27
Provoz školy v červenci a srpnu 2024
28
Provoz školy v červenci a srpnu 2024
29
Provoz školy v červenci a srpnu 2024
30
Provoz školy v červenci a srpnu 2024
31
Provoz školy v červenci a srpnu 2024
1
Logická olympiáda 2024 - přihlašování
Měsíční plán akcí: září 2024
2 3 4 5 6 7 8
9 10
Výhrůžné zprávy školám
11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Petice proti "pamlskové" vyhlášce

Petice proti "pamlskové" vyhlášce



Datum konání:
1.1.2017

Rodiče žáků Malostranského gymnázia v Praze sepsali následující petici:

Vážená paní ministryně školství, mládeže a tělovýchovy
Kateřina Valachová

Vážený pan ministr zdravotnictví
Miloslav Ludvík

Petice proti „pamlskové“ vyhlášce
(Vyhláška č. 282/2016 Sb., o požadavcích na potraviny, pro které je přípustná reklama a které lze nabízet k prodeji a prodávat ve školách a školských zařízeních)

Vážená paní ministryně, vážený pane ministře,

Obracíme se na Vás v následující věci.

Současný stav:

  • ve školách mají děti možnost občerstvení ve školních bufetech či automatech a stravují se ve školních jídelnách;
  • tyto možnosti občerstvení jsou s důrazem na zdravou a vyváženou stravu (např. obložené pečivo, jogurty s musli, vhodné drobné teplé občerstvení, ovoce, zelenina atd...). Nemohou ale vyhovět nesmyslně přísné „pamlskové“ vyhlášce;
  • děti občerstvení v těchto zařízeních využívají a nemusejí kupovat svačiny v nekontrolovaných obchodech mimo školu;

Co přináší „pamlsková“ vyhláška:

  • Omezení sortimentu ve školních bufetech a automatech nesmyslně do té míry, že od 1.1.2017 dojde mnohde k jejich zániku;
  • Pamlsková vyhláška tak vyžene děti do obchodů a zařízení mimo školu, často do rychlých občerstvení typu McDonald´s;
  • Školní jídelny se „pamlskovou“ vyhláškou řídit nemusí, ač se v nich stravuje naprostá většina dětí, a to denně (tam tedy mohou jíst nezdravě ???);
  • nerovný přístup, kdy žák deváté třídy si nesmí koupit to, co žák 1. ročníku SŠ může (na výživě žáků SŠ nám snad záleží méně?);
  • není to poněkud nekoncepční, plné protichůdných řešení?

Vážená paní ministryně, vážený pane ministře, s cílem zabránit zrušení školních bufetů, kde si naše děti mohou koupit rozhodně zdravější potraviny, než za branami školy, Vám předkládáme tuto petici za zrušení „pamlskové“ vyhlášky.

Dovolte ještě krátké zdůvodnění. Cílem této petice je podpora zdravých školních bufetů a prodeje potravinářského zboží na půdě škol a školských zařízení. Bohužel od září 2016 vstoupila v platnost vyhláška č. 282/2016 Sb., která striktními, až nesmyslnými limity obsahu soli, tuků a cukrů omezila sortiment možného prodeje občerstvení ve školách na minimum a ve svém důsledku je pro bufetový prodej ve školách likvidační.

Jsme pro zdravé a vyvážené stravování našich dětí, nicméně zákaz prodeje většiny běžně prodávaného zboží nedovoluje nyní dětem ve školním bufetu ani zakoupení mnoha druhů obyčejného pečiva, sýrů či jogurtů.
Na druhé straně se pozastavujeme nad tím, že stejně přísná pravidla neplatí pro jiné prodejce a ani pro školní jídelny. Kde je tedy smysl tohoto nařízení?
Myslíme si, že je určitě mnohem přínosnější děti i rodiče ve smyslu zdravého stravování stále vzdělávat, ukazovat dobré i špatné příklady a jejich důsledky, než nekoncepčně likvidovat i dobře fungující služby občerstvení ve školách. Pokud tuto službu chcete centrálně regulovat a nechcete se spolehnout jen na ředitele škol, kteří jistě mají na zdravé výživě dětí také zájem, učiňte tak, ale s rozumem, aby se ve školních bufetech jedlo zdravě, ale na druhou stranu, aby se jednalo o bufety fungující, kam budou děti rády chodit.
Je určitě možné pochopit zákaz konkrétních nezdravých potravin na půdě školy, jako jsou smažené chipsy, přeslazené limonády či kofeinové nápoje. A to v automatech, bufetech i jídelnách. Proti tomu lze jen těžko něco namítat.
Pokud však v sortimentu jednoho prodejního kanálu potravin - školního bufetu, zůstanou jako k prodeji vhodné téměř jen čistá voda, papírové kapesníky a ovoce či zelenina, tak je zřejmé, že výsledek je špatný. Takový "podnik" se nemůže uživit a brzy zavře. Děti nebudou mít možnost koupit si k svačině vůbec nic, anebo si jídlo bez jakéhokoli omezení koupí v okolí školy. To bylo cílem vyhlášky?

Vážená paní ministryně, vážený pane ministře, žádáme Vás o zrušení, nebo alespoň zmírnění vyhlášky ve smyslu výše uvedeného.

V Praze dne 9.12.2016

Členové petičního výboru:
 Ing. Martina Bedrnová, bytem Praha 5, Pod Děvínem 35
 Mgr. Zora Hájková, bytem Praha 6, Dejvická 2
 Lukáš Tesárek, bytem Praha 10, V Korytech2894/6
 všichni zastoupení Ing. Martinou Bedrnovou

Komu bude petice předána: ministryně školství a tělovýchovy Kateřina Valachová a ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík

Podpis pod petici je nutné potvrdit v následně doručeném mailu.

Petici naleznete pod následujícím odkazem: http://e-petice.cz/petitions/petice-proti-pamlskove-vyhlasce.html