Měsíční plán akcí: duben 2024
pIšQworky jsou za námi, teď je tady Prezentiáda
Ředitelské volno dne 12. dubna 2024
The Way We Were
Jak proběhne poslední zvonění 2024

Úvod > O škole > Aktuality > Ohlédnutí za vybranými soutěžemi šk.r. 2023/24 (I)

Ohlédnutí za vybranými soutěžemi šk.r. 2023/24 (I)

21.2.2024

V tomto článku se ohlédneme za některými soutěžemi letošního školního roku, ve kterých soutěžení na naší škole již skončilo a o kterých jsme dosud nepsali.

Zeměpisná olympiáda

Geografie - ilustraceZeměpisná olympiáda je oborovou soutěží pro žáky a studenty zeměpisu (geografie).
Do soutěže se prostřednictvím školního kola mohou zapojit všichni žáci druhých stupňů základních škol (6.–9. tříd) a studenti středních škol v Česku.
Soutěž je určena pro všechny, které ve škole zajímá zeměpis, mají znalosti o přírodě i lidské společnosti a baví je sledovat dění ve světě i kolem sebe.
Účast v Zeměpisné olympiádě přináší mimo jiné možnost získat nové zkušenosti nad rámec běžné výuky zeměpisu, změřit síly s ostatními soutěžícími z celého Česka, a v případě úspěchu se zúčastnit mezinárodních geografických soutěží.
Úspěšní řešitelé krajského a celostátního kola jsou pak přijímáni na většinu geografických studijních oborů na českých vysokých školách bez přijímacích zkoušek.
Odbornost soutěže garantuje organizátor pověřený MŠMT, jímž je od ročníku 2012/2013 Geografická sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (Praha), ve spolupráci s Ústřední komisí Zeměpisné olympiády a Českou geografickou společností.
Každým rokem je Zeměpisná olympiáda na národní úrovni pořádána ve čtyřech postupových kolech pro čtyři soutěžní věkové kategorie žáků (A–D).
Soutěžení na národní úrovni probíha ve čtyřech kolech (školní, okresní, krajské a celostátní).
(zdroj: organizátor soutěže)

Soutěžení na naší škole má dlouholetou tradici.
V letošním školním roce jsme se zúčastnili okresního kola v Písku, které proběhlo 21. února 2024. Naše škola má žáky dvě nejstarší kategorie.

Kat. C (8. a 9. ročník ZŠ a odpovídající ročníky VG):
Z naší školy soutěžili dva žáci. Karel Šácha (prima) byl třetí, což je bohužel první nepostupové místo, protože postují pouze první dva. I druhý náš soutěžící nedopadl špatně, neboť skončil v první polovině strartovního pole. Celkem soutěžilo 25 žáků.

Kat D (SŠ):
V tété kategori soužilo pouze pět středoškoláků, tří z píseckého a dva z našeho gymnázia. I v této kategorii máme třetí místo díky Barboře Volfové ze 2.A, bohužel rovněž nepostupové. Druhý náš soutěží dosáhl o bod méně než Bára a skončil celkové čtvrtý.

Všem naší účastníkům (jmenovaným i nejmenovaným) děkujeme za reprezentaci školy. V obou zmíněných kategoriích budou náš okres reprezentovat žáci píseckého gymnázia.
(pokračování)