Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 1
Měsíční plán akcí: březen 2023
Napsali o nás: Uchazeči o studium na naší škola
2 3
Jednodenní lyžařský kurz
4 5
6
Školní časopis hledá redaktory
Okresní kolo Chemické olympiády ZŠ
7 8 9 10
Den flanelových košilí
11 12
13 14 15
Soutěžili jsme v kybernetické bezpečnosti
16 17
Matematický klokan 2023
18 19
20
Po DRINKU "namíchali" studenti nový školní časopis aneb rozhovor s redaktorkami
21 22 23
Studenti odjeli na exkurzi do Anglie
24
Studenti odjeli na exkurzi do Anglie
25
Studenti odjeli na exkurzi do Anglie
26
Studenti odjeli na exkurzi do Anglie
27
Studenti odjeli na exkurzi do Anglie
28
Studenti odjeli na exkurzi do Anglie
29 30 31 1
Měsíční plán akcí: duben 2023
2
Drobečková navigace

Hlavní strana > Aktuality > Talent Akademie 2022

Talent Akademie 2022Datum konání:
9.5.2022
Datum ukončení:
11.5.2022

TalentAkademie 2022

Letos jsme s mojí spolužačkou Adélou Benediktovou dostaly příležitost zúčastnit pátého ročníku TalentAkademie Jihočeských nadějí. Program se konal v Českých Budějovicích od 9. - 11. 5. 2022. TalentAkademie Jihočeských nadějí je programem pro nadstavbové vzdělávání mimořádně nadaných studentů v Jihočeském kraji. Vychází z konceptů, které již řadu let úspěšně fungují ve spolkových zemích Rakouska a Německa, kde těmito kurzy prošla řada studentů, kteří jsou dnes již úspěšní v pracovním životě, zůstávají ve svých regionech a ve svých oborech patří mezi elitu. Přednášejícími jsou zde profesoři středních škol, vysokých škol i univerzit, odborníci nebo úspěšní lidé z různých oborů. Studenti se tak mohou přirozeně rozvíjet ve skupině s mnohem větším konkurenčním prostředím, zažít přednášky přesahující středoškolskou látku, navštívit univerzitní pracoviště a laboratoře, firmy a poslechnout si motivační i odborné přednášky úspěšných lidí. Do kurzů jsou vybíráni vždy dva studenti z jednoho gymnázia. Letos se účastnilo 19 gymnázií a tedy 38 žáků, což je zatím nejvyšší počet studentů. Dohromady už prošlo TalentAkademií kolem 160ti studentů. 

 

Pondělí 9. 5. 2022

Po zahajovacím uvítání v hotelu Budweis, kde jsme dostali organizační pokyny program celé akce a jednotná trička, jsme se rozdělili na dvě skupiny a nastoupili do autobusů. My jsme měli tu možnost navštívit nemocnici ve Strakonicích, zatímco druhá skupina jela do písecké nemocnice. Z vyprávění ostatních studentů jsme s Adélou Benediktovou usoudily, že by pro nás byla zajímavější právě písecká nemocnice, kde se studenti z druhé skupiny, měli možnost podívat i do porodního sálu. Dokonce spatřili i novorozené miminko. Ale naše prohlídka v gastroenterologickém oddělení, kde nás provedl primář MUDr. Ivo Horný, byla také nesmírně zajímavá. V následujících hodinách jsme se dozvěděli spoustu informací z Centra péče o zrak, kde přednášel primář oddělení MUDr. Pavel Kristen.

Odpoledne nás čekal program v Českých Budějovicích v hotelu Budweis. Jako první jsme si poslechli přednášku s názvem ,,Přehledná procházka oblastí infekčních nemocí“ z pohledu na nedávno proběhlé nebo probíhající epidemie / pandemie (HIV, virové hepatitidy, chřipka, covid) a rizik známých v současnosti jsme společně vyvodili možné scénáře budoucích epidemií a pandemií. S tímto tématem nás seznámil primář MUDr. Aleš Chrdle.

Jistě Vám nemusím představovat jméno jednoho z nejlepších anesteziologů na světě, mimo jiné se stal i náměstkem ministra zdravotnictví. Profesor MUDr. Vladimír Černý, Ph.D., FCCM měl přednášku s názvem ,,Co vám může dát a vzít medicína?“.

Večer nás čekalo slavnostní zahájení 5. TalentAkademie v aule gymnázia Česká. Přivítal nás hejtman Jihočeského kraje MUDr. Martin Kuba a hlavní organizátoři celé TalentAkademie - ředitel Gymnázia Česká Antonín Sekyrka a Pavla Vandasová. Co nás všechny zaručeně pobavilo nejvíce, byla přednáška o Společenské etiketě v podání Mgr. Petra Studenovského. Jeho vytříbený smysl pro humor, vybroušená čeština a elegance, dodaly přednášce profesionální pohled na věc. Zaručeně nejvtipnější přednáška, která se nám všem vryla hluboko do paměti. V restauraci v hotelu Budweis následoval slavnostní raut a tím byl zakončen první den TalentAkademie.

 

Úterý 10. 5. 2022

Celé dopoledne jsme strávili v sálu v hotelu Budweis. Bylo to náročné, ale velmi zajímavé a nezapomenutelné dopoledne, kde jsme si ostatně jako v pondělí vyslechli mistry svého oboru. Jako první nám přednášel primář MUDr. Aleš Mokráček, CSc. Jeho přednáška o kardiochirurgii, byla velmi poučná a zajímavá. Mě ale víc oslovila kardiologie, o které následně mluvil ředitel Kardiocentra Nemocnice České Budějovice MUDr. Ladislav Pešl. Další hodinu a půl jsme měli možnost poslouchat ředitele Nemocnice Písek MUDr. Jiřího Holana. Ten nám přiblížil téma screeningu a mamografie.

Po obědě jsme se autobusem přesunuli na všemi nejočekávaněší část celé Akademie a to exkurze do českobudějovické nemocnice. Tam jsme navšívili celkem tři stanoviště. Co mě překvapilo asi nejvíc, byla robotická chirurgie, kde jsme si mohli zkusit operaci nanečisto, díky simulátoru DaVinci. Moc se mi také líbilo v endoskopickém centru, kde jsme si vyzkoušeli pracovat s endoskopem na plastových figurínách, takže se nic nemohlo stát :) A jako poslední nás čekala prohlídka katetrizační laboratoře. MUDr. Ladislav Pešl, který nám dopoledne o kardiologii přednášel, nám ukazoval celý proces v praxi. Podívali jsme se do operačního sálu, který stál kolem šedesáti milionů. Ten je určen především pro případy akutního infarktu myokardu. Co mě překvapilo, byl počet doktorů a sester. V nemocnici v tomto oddělení pracují jen tři doktoři a pět sester. Všichni doktoři mají samozřejmě nestálou pracovní dobu a jen prací se z nich stávají profesionálové. Řídí se heslem: ,,Není malých ani velkých operací.” Po malé pauze a přesunutí zpět do hotelu Budweis, jsme si poslechli dvouhodinovou přednášku o transplantaci plic. Profesor MUDr. Robert Lischke se věnuje i hrudní chirurgii, kterou zmínil i ve své přednášce.

Celí hladoví a unavení jsme se navečeřeli a nabrali síly, protože nás večer čekala beseda s prezidentem Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech a vynikajícím českým hercem Jiřím Bartoškou v budově Gymnázia Česká. Myslím si, že to pro spoustu studentů bylo zajímavé, nahlédnout do života umělce, namísto lékařů. Pan Bartoška celý večer trpělivě odpovídal na všemožné dotazy, vždy dokázal odpovědět s grácií a vtipem.

 

Středa 11. 5. 2022

Závěrečný den jsme si vyslechli rozsáhlou přednášku se čtyřmi prezentacemi od ředitele ZZS Jčk MUDR. Marka Slabého, který mluvil o historii vzniku ZZS a IZS. Ke konci jeho přednášky nám dokonce ukázal interiér záchranného vozidla a historicky nejstarší záchranné vozidlo v Čechách. Následovala přednáška s názvem ,,Cesta neurochirurga“. MUDR. Jiří Fiedler, Ph.D., MBA nám ve své prezentaci ukázal několik videí přímo z operací mozku.

Po třech dnech nabitými přednáškami jsme odjížděli domů moc spokojení, plni nových vědomostí i s novými přáteli. Většině z nás TalentAkademie ukázala, jakým směrem se máme v budoucnu vydat a za to jsme byli všichni moc vděční. Pro budoucí lékaře, byla tahle Akademie naprosto jedinečná příležitost setkat se s opravdovými mistry svých oborů. Jsem moc vděčná, že jsme s Adélou Benediktovou dostaly příležitost zúčastnit se tohoto třídenního programu. Myslím, že ani jedna z nás na takový zážitek nikdy nezapomene.

 

Moc děkujeme za skvělou příležitost.

S Jiřím Bartoškou S certifikátem Historická sanitka V nemocnici logo[11].png

Odkaz na reportáž : https://www.facebook.com/jihoceskatelevize/posts/402189495248201