Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
28
Závěrečný piknik 1.A
Ohlédnutí za posledními dny školního roku 2020/21
Fotogalerie: Sportovní dny třídy kvinta
29
Ohlédnutí za posledními dny školního roku 2020/21
Fotogalerie: Sportovní dny třídy kvinta
30
Ohlédnutí za posledními dny školního roku 2020/21
Žákovský článek: Ohlédnutí za školním rokem 2020/21
1
Měsíční plán akcí: červenec 2021
2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Drobečková navigace

Hlavní strana > Aktuality > Vánoční kvíz (výsledky)

Vánoční kvíz (výsledky)Datum konání:
24.12.2020

Vánoční věnecV předvánočním čase se pan učitel Jiří Školník rozhodl, že studentům milevského gymnázia zpříjemní domácí výuku a vymyslel kvíz, kterého se mohli zúčastnit všichni žáci. Ze všech oslovených odevzdalo výsledky 45 žáků. To je považováno za úspěch. Z těchto 45 soutěžících deset získalo plný počet deset bodů. Pan učitel Školník zadal žákům otázky s vánoční tématikou. Při hledání správných odpovědí se dozvěděli různé zajímavosti o vánočních zvycích u nás i v zahraničí.

Lití olovaPři odevzdání kvízových otázek byly panem učitelem Školníkem zjištěny následující chyby a problémy. První potíží se stala slovenská kapustnica. Otázkou bylo, zda se tato polévka vaří z kapusty (u nás košťálová zelenina). Správnou odpovědí bylo, že se kapustnica vaří ze zelí (slovensky kapusta). Další potíží byla nejspíše nepozornost. Tento problém nastal v otázce, kde se pan učitel ptal, zda  tři mudrci z východu (Tři králové) přinesli Ježíšovi do Betléma zlato, kadidlo a myrtu. Není to pravda, protože přinesli zlato, kadidlo a myrhu. Myrta je keř a myrha pryskyřice. Na otázku, zda si astronomové myslí, že Betlémská hvězda má souvislost s planetou Jupiter, bylo správnou odpovědí ano. JoulipukkiTady se názory často rozcházely, protože odpověď je poněkud nejednoznačná. Učitel touto otázkou chtěl studenty upozornil na konjunkci Jupiteru a Saturnu v těsně před Vánocemi roku 2020. 1024px-Albrecht_Dürer_-_Adorazione_dei_Magi_-_Google_Art_Project.jpgPoslední obtíží byla otázka spojená s Českou mší vánoční, zvanou též Hej mistře. Někdo přehlédl, nečetl "kdo pojede v sudu", takže vynechal, ojediněle někdo píše, že video nespustil. Text někdo neposlouchal (nebo nečetl - text se dá na internetu najít), takže odpovídal místo toho, že dary doveze Tomek, např. pastýř (vousatý). Na otázku, kdo pojede k Ježíškovi v sudu, byl uznán vedle vlka i pes, někdo odpověděl dokonce liška. Odpovědí na tuto otázku byla animace v doprovodném kresleném filmu.

V kvízu se objevila různá vánoční témata. Lidové zvyky (lití olova), které mj, symbolizovaly Vánoce v českém filmu Pelíšky. Tradiční vánoční jídla (kuba či kapustnica). Vánoční zvyky v různých zemích a kdo obdarovává děti (Joulupukki, který obdarovává děti ve Finsku). Křesťanské vánoce (Tři králové a jejich dary, Betlémská hvězda i pohled současné astrononomie na ni). Jakub Šimon Jan Ryba (fiktivní portrét)Smyslem otázek bylo i připomenout žákům nádhernou českou vánoční církevní skladbu Hej mistře a seznámit je s málo známou televizní verzí spojenou s animovaným filmem s využitím krásných obrázků Josefa Lady.

Tento příspěvek napsala jedna z účastnic, která patřila mezi deset, kteří zodpověděli otázky zcela správně, Michaela Neumannová z kvarty. Podle mě, zadavatele otázek, hra svůj cíl snad splnila, zájemce o kvíz pobavila a snad také trochu poučila, ostatně soutěž se jmenovala Vánoční (snad) zábavný kvíz :-).

Obrázky:

  1. Vánoční věnec (volné dílo)
  2. Proces lití olova (zdroj Wikimedia Commons autor: Micha L. Rieser)
  3. Muž oblečený jako Joulupukki v Helsinkách (zdroj Wikimedia Commons)
  4. Albrecht Dürer, Klanění tří králů, olej na plátně, 98×111 cm, 1504, Galleria degli Uffizi, Florencie (volné dílo)
  5. Fiktivní portrét J. J. Ryby (volné dílo)