fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26
Provoz školy v červenci a srpnu 2024
27
Provoz školy v červenci a srpnu 2024
28
Provoz školy v červenci a srpnu 2024
29
Provoz školy v červenci a srpnu 2024
30
Provoz školy v červenci a srpnu 2024
31
Provoz školy v červenci a srpnu 2024
1
Logická olympiáda 2024 - přihlašování
Měsíční plán akcí: září 2024
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Konference Příštích 10 let - Vize Česka

Konference Příštích 10 let - Vize Česka



Datum konání:
22.10.2021

O připravované konferenci Vize Česka jsem vás informoval ve čtvrtek 21. října 2021. V závěru jsem vyzval studenty, aby nám napsali o této akci příspěvek. Nečekal jsem dlouho, již ráno po konferenci jsem jej obdržel. Děkuji. Zde je: 

Studentský panel - naši účastníciVe dnech 21. - 22. 10. 2021 proběhla v táborském divadle Oskara Nedbala konference, která nesla podnázev Příštích 10 let - Vize Česka. Za milevské gymnázium se zúčastnili studentky a studenti ze tříd: 3.A, kvinty a sexty.

Akce byla rozdělena do dvou přednáškových dnů. Pro zájemce z řad široké veřejnosti byl určen čtvrtek a středoškolským studentům byl vyhrazen pátek. Právě v pátek byly na programu projevy různě specializovaných osobností a odborníků, kteří se zaměřili na problémy, jež nás aktuálně trápí, či na ty, které nás v následující dekádě budou sužovat. Velice si vážíme možnosti, jíž se nám dostalo. Akci hodnotíme nadmíru pozitivně. V některých případech nás mrzelo, že byl pro přednášejícího vymezen pouze 45minutový prostor, protože následné diskuze, jež se vedly po vystoupeních, nabraly skvělý směr a byly velice fertilní. Z celého dne jsme odešli plní nových vědomostí a poznatků, které ještě dlouho budeme zpracovávat. 

Nyní ještě krátce přiblížím program celé akce: 

Konference byla zahájena v půl desáté dopoledne proslovy ředitele Gymnázia Pierra de Coubertina - RNDr. Petra Nývlta, Ph.D.; starosty města Tábora - Ing. Štěpána Pavlíka a čerstvě zvoleného poslance za koalici SPOLU (TOP 09) - Mgr. Petra Klímy. Po úvodních projevech se ihned přešlo na vystoupení a přednášky.

Jako první přišel na řadu Mgr. David Klimeš, Ph.D. - český novinář (Aktuálně), politický komentátor a vysokoškolský pedagog působící na Univerzitě Karlově s přednáškou, které nesla název Česko versus budoucnost. Pan doktor Klimeš pojednával o dezinformacích, správné orientaci čtenáře v mediálním prostoru a o minulosti, současnosti, ale hlavně budoucnosti politického zřízení ČR. 

S Petrem PavlemNásledoval všem velice dobře známý muž arm. gen. v. v. Ing. Petr Pavel, M. A. - armádní generál a předseda vojenského výboru NATO. Pavlův proslov nesl název Krizová připravenost jako pilíř bezpečné země (bezpečného Česka). Generál Pavel se věnoval vlivu světových mocností na suverénní státy menšího rozsahu typu Česká republika.

Jako poslední řečník v rámci dopoledního bloku předstoupila Karolína Presová - socioložka a zakladatelka neziskové organizace Replug me, která se věnuje závislostem a poruchám spojeným s používáním moderních technologií. Paní Presová nadchla takřka všechny účastníky, protože mluvila o problémech, jež se týkají takřka všech uživatelů, byť i jen pro dnešní dobu ,,obyčejných'', smartphonů. 

Odpolední blok zahájila prof. PhDr.  Anna Hogenová, CSc. - filosofka, fenomeložka a profesorka působící na Univerzitě Karlově. Profesorka Hogenová si pro nás připravila filosoficko - fenomenologistickou přednášku s názvem Současnost jako problém, v níž se věnovala podstatám dnešních potíží. Přednáška byla velice odborná, náročná, avšak velice edukativní. Z úst prof. Hogenové čas od času vyšly termíny, nad nimiž zůstaval rozum stát a pokud by nám nebyl v zápětí prozrazen lidštější překlad, ani bychom nevěděli, o čem v daném momentu hovořila. Po skončení profesorčina projevu nastal lehce úsměvný okamžik. Při porozhlédnutí po sále jste totiž mohli narazit na účastníky, v jejichž obličejích se dalo pozorovat zmatení a přetížení myšlenkového ústrojí. 

Vize Česka - logoPředposlední přednáška byla v režii Tomáše Slavaty - dlouholetého filantropa a sportovce. Pan Slavata nás nechal skrze jeho vyprávění, ,,Jeden moment, jeden život'', nahlédnout do jeho životního příběhu a dobročinným činnostem, kterým se již delší dobu věnuje. 

Celý program zakončil Karel Janeček, Ph.D, MBA - matematik a sociální reformátor s přednáškou o Technologické a sociální singularitě. Doktor Janeček nám představil svůj volební systém D21, který jsme si měli možnost i prakticky vyzkoušet. Ve zkratce se jedná o systém, který funguje na principu hlasů a protihlasu. Se systémem se nejčastěji setkáme v participiálním rozpočtování.

Konference Vize Česka byla velice povedenou událostí, z níž jak jsem již jednou zmiňoval, jsme odjeli plni nových znalostí. Za všechny milevské gymnazisty bych rád vyjádřil velké poděkování jak přednášejícím, tak organizátorům konference.