Měsíční plán akcí: září 2020
MŠMT - novinky pro šk.r. 2020/21 - změny v maturitní zkoušce
Povinnost nošení roušek ve školách
Povinnost nošení roušek i v učebnách
Pražský studentský summit
Ředitelské volno 25.9.2020
První soutěž v psaní hravě v tomto školním roce
Aktualizace školních stránek v září 2020
Přihlašování do soutěže Logická olympiáda 2020

Hlavní strana > Ekonomika a finance I > Finanční rozpočet > Finanční plánování

Finanční plánování

Finanční rozpočet dle poměru příjmů a výdajů

• Vyrovnaný rozpočet příjmy odpovídají výdajům. Problém nastane v případě neočekávaného výdaje.
  • Přebytkový rozpočet - příjmy jsou vyšší než výdaje. Rodina vytváří finanční rezervu. Tu je vhodné investovat, doporučuje se ponechat rezervu ve výši 3 až 6 průměrných měsíčních výdajů.
  • Schodkový rozpočet - výdaje převyšují příjmy. Nutno operativně upravit alespoň jednu stranu rozpočtu - získat další příjem (např. brigáda) mebo snížit výdaje.

Dlouhodobý finanční plán

• Zjištění výchozího stavu našich financí
  • Stanovení dlouhdobého cíle
  • Určení reálných finančních zdroje - dodržovat zásadu: "nadhodnocovat výdaje - podhodnocovat příjmy"
  • Opatření potřebných finančních produktů - vytváření portfolia
  • Pravidelná kontrola - porovnat skutečnost se stanovenými dílčími cíli, upravovat portfolio, upravovat cíle a možné zdroje apod.

Hlavní chyby při vytváření a plnění finančních plánů:

• stanovení nereálných cílů
  • nedostatečná vůle při nedodržování rozpočtu - rozpočet je reálný a správně stanovený, my si však nedokážeme některé věci odepřít
  • nedůslednost při odhadování výdajů - některé naše výdaje při stanovení rozpočtu neuvažujeme, protože se v jednotlivém případě jeví jako zanedbatelné (nákup novin, zmrzliny apod.)
  • aj.