Informace k provozu školy od 31. května 2021
Zahájení maturit ve třídě 4.A
Maturity: třídy se vystřídaly
Jak říkávají absolventi: "Maturita je už zandaná..."
Informace k provozu školy od 8. června 2021
Výsledky základního kola soutěže Nejlepší JA Titan tým
Po dvou letech Tomijo opět "na bedně"
Vyhlášení 2. kola přijímacího řízení pro přijímací ke studiu
Tři naši absolventi na přednášce ředitele BIS
Informace k provozu školy od 15. června 2021
Výsledky 2. kola přijímacího řízení pro školní rok 2021/22

Hlavní strana > Ekonomika a finance II > Hospodářský proces

Hospodářský proces

Hospodářský proces probíhá v neustálém koloběhu hospodářských činností. Smyslem hospodářského procesu je vytvořit takové statky a služby, které budou uspokojovat potřeby společnosti.

Fáze hospodářského procesu

Hospodářský proces má čtyři fáze:

1. Výroba

Výroba

V procesu výroby vznikají produkty, které jsou určeny buď:

1. konečné spotřebě - obchoduje se s nimi na trhu výrobků a služeb
  2. další výrobě - vytváří se věcný kapitál (stroje, zařízení, budovy a stavby), se kterým se obchoduje na trhu výrobních faktorů

Podstatou výroby je transformace (přeměna) vstupů (výrobních faktorů) na výstupy (výrobky a služby). Přičemž z výše uvedeného vyplývá, že část výstupů se vrací do fáze výroby jakožto vstup pro výrobu jiných výrobků a poskytování služeb.

Výrobní faktory a technologická úroveň určité země určují hranice produkčních možností této země. Hranice produkčních možností jsou všechny možné kombinace výrobků a služeb, které daná společnost může vyrobit při maximálním využití svých výrobních faktorů.

Stav, kdy firma nebo celá společnost maximálně využívá výrobní faktory, které má k dispozici, a vyrábí na hranici svých produkčních možností, se označuje jako efektivita výroby.

Výroba vedle toho, že vytváří výrobky a služby pro uspokojení našich potřeb, může však také mít negativní dopady zejména na životní prostředí. Úlohou státu je minimalizovat negativní dopady výroby na životní prostředí a společnost.

2. Rozdělováni

Rozdělování

Ti kdo se podíleli na výrobě, získávají svůj podíl na výstupech ve finančním vyjádření (zisky, úroky, mzdy a renty).

Ve fázi rozdělování vystupuje i stát, který reguluje hospodářský proces. Uskutečňuje přerozdělování pomocí daní, odvodů, sociálních dávek apod. Umožňuje, aby na rozdělování výstupu se podíleli i ti, kteří se na výrobě nepodíleli (např. důchodci, nemocní apod.)

3. Směna

Směna

Příjemci důchodů z rozdělování a přerozdělování si kupují výrobky a služby.

4. Spotřeba

Konečná fáze hospodářského procesu - uspokojování potřeb.

Subjekty hospodářského procesu

Některé úlohy státu zde již byly uvedeny. Dalšími významnými subjekty hospodářského procesu jsou domácnosti a firmy. O jejich úloze v hospodářském procesu pojednává kapitola koloběh hospodářských činností.