INFORMACE K PROVOZU ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ OD 1. ÚNORA 2021 DO 14. ÚNORA 2021
Uzavření přihlášek k přípravným kurzům k přijímacím zkouškám - instrukce pro přihlášené
Měsíční plán akcí: únor 2021
Napsali o nás: Online příprava na přijímačky na gymnáziu zlákala i přespolní
Ředitel školy stanoví: Změny v konání maturitních zkoušek JARO 2021
Den otevřených dveří online 11. února 2021
Tiskopis přihlášky
Režim školy od 15.2.2021 (aktualizováno 15.2.2021)
Aktualizace školních webových stránek v únoru 2021

Hlavní strana > Ekonomika a finance II > Moderní ekonomické směry > Institucionalismus

Institucionalismus

Dalším z významných proudů moderní ekonomie je institucionalismus, který se formoval v USA už koncem 19. století. Jedním z jeho zakladatelů je Thorstein Veblen.

Thorstein Veblen (1857 - 1929)

Thorsten Veblen

T. Veblen byl americký ekonom a sociolog norského původu. Jeho nejvýznamějším dílem je Teorie zahálčivé třídy, ve kterém zavádí nový pojem ostentativní spotřeba, která je důsledkem neproduktivního využívání volného času. V tomto díle předjímá pozdější pojem konzumní společnost.

Instituce

Instituce jseou ústředním pojmem insticionalismu. V ekonomickém pojetí jsou pravidla ekonomického chování lidí. Dělíme je na formální a neformální, přičemž za formální instituce můžeme označit např. zákonné normy, občanská práva, ústavu či soukromé vlastnictví. Neformální instituce pak mohou nabývat podoby zvyků, jazyka či obecně kultury společnosti. Formální instituce jsou obecně považovány za rychle a snadno změnitelné (např. přijetím příslušného zákona), naproti tomu neformální instituce jsou relativně neměnné, neboť podléhají dlouhodobým společenským procesům, historicky však proměnnlivé.

Správné fungování institucí je klíčovým předpokladem efektivního fungování ekonomiky, původní institucionalismus ještě prosazoval zásahy států do ekonomiky.

Neoinstitucionalismus

Institucionalismus se po druhé světové válce přeměnil v neoinstitucionalismu, který má již blíže k liberálním směrům.

Jeho největším představitelem je John Kenneth Galbraith (1908 - 2006), kanadsko-americký profesor ekonomie, politik, spisovatel a ekonomický popularizátor.

John Kenneth Galbraith