Informace k provozu školy od 31. května 2021
Zahájení maturit ve třídě 4.A
Maturity: třídy se vystřídaly
Jak říkávají absolventi: "Maturita je už zandaná..."
Informace k provozu školy od 8. června 2021
Výsledky základního kola soutěže Nejlepší JA Titan tým
Po dvou letech Tomijo opět "na bedně"
Vyhlášení 2. kola přijímacího řízení pro přijímací ke studiu
Tři naši absolventi na přednášce ředitele BIS
Informace k provozu školy od 15. června 2021
Výsledky 2. kola přijímacího řízení pro školní rok 2021/22

Hlavní strana > Ekonomika a finance I > Pasivní bankovní operace

Pasivní bankovní operace

Moderní bankéři se vyvinuli z italských zlatníků, kteří přijímali zlato do úschovy a vystavovali o tom potvrzení.

Banky přijímají vklady, za které střadatelům vyplácejí úroky. Získané prostředky z vkladů banky půjčují formou úvěrů, za jejichž posytnutí úroky přijímají. Protože úroky z vkladů jsou nižší než úroky z úvěrů, dociluje banka úvěrového zisku.

Počítačka obankovek (ilustrační obrázek)

Přijímaní vkladů patří mezi pasívní operace banky, protože banky se při nich dostávají do role dlužníka. Jsou to operace, které se odrážejí v pasívech banky, protože banky jimi získává prostředky pro svou činnost, zejména pro poskytování úvěrů klientům.

(Na ilustračním obrázku je počítačka bankovek, zdrojem je fotogalerie ČNB určená médiím.)

Pasívní operace banky:

1. přijímaní vkladů
  2. přijímaní úvěrů - od jiné banky nebo od centrální banky
  3. emise cenných papírů - např. hypotéčních zástavních listů.

Ne všechny pasívní operace banky ji staví do role dlužníka, např. zvyšování základního kapitálu banky je také pasívní operace banky, při které banka získává další pasívá, nemusí však je nikomu vracet.

Vklady, které banka přijímá je připisuje na bankovní účty. O zřízení vkladového účtu banka sepisuje s klientem smlouvu. Za vedení účtu a další operace s účtem (např. platební transakce), si banka účtuje poplatky, které se vedle úrokového zisku stávají dalším zdrojem příjmů bank.

O pohybu prostředků na vkladovém účtu banka klienta pravidelně informuje formou výpisu z účtu.

Typy bankovních účtů jsou uvedeny v materiálu Spoření.