Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
31 1
Měsíční plán akcí: září 2020
MŠMT - novinky pro šk.r. 2020/21 - změny v maturitní zkoušce
2 3 4 5 6
7 8 9 10
Povinnost nošení roušek ve školách
11 12 13
14 15 16 17 18
Povinnost nošení roušek i v učebnách
19 20
21 22 23 24
Pražský studentský summit
25
Ředitelské volno 25.9.2020
26 27
28 29 30
Aktualizace školních stránek v září 2020
Přihlašování do soutěže Logická olympiáda 2020
1 2 3 4
Drobečková navigace

Hlavní strana > Ekonomika a finance I > Platební karty

Platební karta

Platební karta je malá plastová karta opatřená identifikačními údaji majitele. Je určena k bezhotovostnímu placení a k výběrům z bankomatů. Banka, která vydala kartu, může poskytovat i další nadstandardní služby (pojištění karty, cestovní pojištění, systém slev apod.). Největší asociace platebních karet jsou Diners Club, Visa, MasterCard, American Express, JCB aj.

Kreditní karty

Lícní strana karty

Prvky karty na lícní straně karty:

(1) logo banky
(2) čip
(3) hologram
(4) číslo karty
(5) logo vydavatele karty
(6) platnost karty
(7) jméno majiteleZadní strana karty

Prvky karty na rubové straně karty:

(1) magnetický proužek
(2) podpisový vzor
(3) případně kód CVC (speciální kód pro zvýšenou ochranu karty, který používají některé asociace)


Zdrojem všech tří obrázků je Wikimedia Commons.

Druhy platebních karet

  1. Debetní karta
    - je spojena s bankovním účtem. Klient používá debetní kartu k výběrům z bankomatu, placením v obchodech či na internetu. Předpokladem pro užití karty je kladný zůstek bankovního účtu. Banka však může povolit klientovi kontokorent, potom se tato karto podobá kartě kreditní. Pokud má klient povolen kontokorent, může mít na účtě i záporný zůstatek a to až do stanovené výše, který však musí ve stanovené lhůtě (zravidla jeden rok) splatit; kontokorent je neúčelový a nezajištěný úvěr s relativně vysokým úročením.

  2. Kreditní karta
    - je platební karta spojená s revolvingovým úvěrem, tedy úvěrem, který držitel karty může postupně splácet a zároveň dále čerpat. Je určena především pro platby u obchodníků. Pro výběry z bankomatu není příliš vhodná, protože narozdíl od plateb, zde zpravidla není bezúročné období. Bezúročné období (např. až 55 dní) je v období, ve kterém se může klient vyhnout úrokům z úvěru, pokud úvěr splatí (bude mít zůstatek na nule). Pozor: bezúročné období se počítá k 1. dni v měsíci, takže u plateb 1. v měsíci je opravdu např. oněch maximálních 55 dní, avšak u plateb 30. v měsíci trvá bezúročné období rovně do 25. v následujícím měsíci, takže je vlastně jen 25 dní.

  3. Charge karta - obdobou kreditní karty, u ní však odpadá možnost dílčích splátek a držitel musí ve lhůtě uvěr splatit najednou.

  4. Elektronická peněženka