Měsíční plán akcí: září 2020
MŠMT - novinky pro šk.r. 2020/21 - změny v maturitní zkoušce
Povinnost nošení roušek ve školách
Povinnost nošení roušek i v učebnách
Pražský studentský summit
Ředitelské volno 25.9.2020
Aktualizace školních stránek v září 2020
Přihlašování do soutěže Logická olympiáda 2020

Hlavní strana > Ekonomika a finance II > Státní rozpočet > Rozpočtová soustava

Rozpočtová soustava

Prinicip subsidiarity (z lat. subsidiaris – pomocný, podpůrný) je politická zásada, podle níž se rozhodování a zodpovědnost ve veřejných záležitostech má odehrávat na tom nejnižším stupni veřejné správy, který je nejblíže občanům. Vyšší úrovně správy mají rozhodovat jen tam, kde si to povaha věci vyžaduje. Například rozhodování o mateřské škole nebo parku má patřit do kompetence obce, kdežto střední škola kraje a univerzita či dálnice státu.

Rozpočtovou soustavu soustavu tvoří veřejné rozpočty a mimorozpočtové fondy a veřejné zdravotní pojištění.

Veřejné rozpočty zahrnují státní rozpočet a rozpočty krajů a obcí.

Mimorozpočtové fondy zahrnují státní účelové fondy a fondy krajů a obcí. Státní pčelové fondy stojí mimo státní rozpočet, mají vlastní příjmy a samostatně rozhodují o svých výdajích, zbylé prostředky fondů se nevracejí do státního rozpočtu, ale převádějí se do dalšího roku. Je ton např. Státní fond životního prostředí nebo Státní fond dopravní infrastruktury.

Veřejný dluh je souhrn všech existujích dluhů státu, mimorozpočtových fondů, krajů a obcí.

Rozpočtová soustava