fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1
Měsíční plán akcí: duben 2024
2 3 4 5 6 7
8 9 10
pIšQworky jsou za námi, teď je tady Prezentiáda
11 12
Ředitelské volno dne 12. dubna 2024
13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23
The Way We Were
24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Ani Bobřík informatiky nás neohlodal

Ani Bobřík informatiky nás neohlodalDatum konání:
28.1.2020

Dne 28. ledna 2020 se konalo v  Českých Budějovicích ústřední kolo Soutěže Bobřík informatiky. Požádal jsem o reportáž přímého účastníka Karla Bartůňka z kvarty. Napsal nám zajímavý a originální článek. Děkuji a uvádím v plném znění:

Jak jsme již dříve informovali, v listopadu 2019 se konala celorepubliková soutěž Bobřík Informatiky. Kromě toho má však soutěž i kolo ústřední, kam postupuje maximálně 30 nejlepších soutěžících kola Senior z každého kraje. Do kola pro Jihočeský kraj, které se konalo jako všechna ostatní 28. ledna v Gymnáziu Česká, postoupil Radek Cichra a Vojtěch Neužil z kvinty a jako první náhradník Karel Bartůněk z kvarty. A jak se nám vedlo?

Nejdříve jsme se museli na místo konání dostat a i to může přinést všelijaké komplikace. Nejdříve musíte vstát dostatečně brzo, abyste stihli nějaký rozumný spoj na místo konání, musíte se stihnout včas vypravit a nezapomenout s sebou vzít telefon a peníze, poté musíte mít štěstí, že se nic neděje a váš spoj není nijak zpožděn a jelikož nejspíš skončíte někde u nádraží, musíte se proplést nehostinným městským prostředím v co nejkratším čase.

Nám štěstí přálo a dostali jsme se před budovu téměř s půlhodinovým předstihem. Prošli jsme dveřmi poháněnými novodobou technologií a černou magií, jelikož studenti gymnázia vstupovali do budovy bez jakéhokoliv zastavení, a probrali se do informatické katedry, kde probíhala hlavní náplň dne. Usedli jsme ke stolům s volnými školními počítači a vyčkali příchodu organizátorů, kteří nám předali základní informace o testu. Pak jen už zbývalo vyčkat hromadného zahájení v půl desáté a šlo se do díla. Zmáčkli jsme obrovské zelené tlačítko „Zahájit test“ a naše obrazovka zazářila ikonkami jednotlivých úloh a nemilosrdným časovačem nastaveným na 60 minut.

Soutěžní učebnaÚstřední kolo probíhá velice podobně jako kolo hlavní, to znamená, že soutěžící dostanou test s 15 úlohami o různé obtížnosti. I přes informatický původ otázek nejde o suché kvízy, úlohy mají původ běžnější, například optimalizace (=proces, kdy hledáme rychlejší a méně pracné řešení problémů) počítání vysokých mocnin na chudší kalkulačce, jelikož jste si na písemnou práci z matematiky nechali tu svoji doma. A neříkejte mi, že se vám to nikdy nestalo! Další zajímavou úlohou byla úloha, kde bylo cílem na základě nedůvěryhodných zdrojů reportérů zjistit pohlaví členů bobří rodiny, i když tato úloha tak praktická není. Přece jenom, kdo by reportoval o bobří rodině?

Po ukončení testu jsme si odpočinuli a znovu čekali na vyhlášení výsledků. Toto čekání již bylo mnohem příjemnější, jelikož jsme již nebyli zatíženi testem a mohli i pohovořit s ostatními soutěžícími. Po dvaceti minutách přišli organizátoři s diplomy, ale i tak napětí vydrželo do poslední sekundy, jelikož si organizátoři diplomy a tabulku výsledků velice dobře chránili před zvědavými pohledy.

Karel Bartůněk s diplomem a cenou pro vítězeA až nyní vám odtajníme, jak jsme uspěli:

Jméno soutěžícího Třída Počet bodů Krajské pořadí Celostátní pořadí
Karel Bartůněk kvarta 228 1. 7.
Vojtěch Neužil kvinta 131 22.  
Radek Cichra kvinta 90 24.  

Kolo ústřední je finální a dále se nepostupuje. Děkujeme především tvůrcům otázek a organizátorům za příjemně strávené dopoledne.

Já (JŠ) již jen poděkuji všem třem za vzornou reprezentaci školy a poblahopřeji k úspěchu všem, nejen Karlovi, a ještě dodám, že Karel zvítězil nejen jako náhradník, ale i jako soutěžící, který věkem a ročníkem studia patří do nižší kategorie Junior, avšak v souladu s pravidly soutěže se mohl zúčastnit i kategorii vyšší. Jeho úspěch je tím cennější a navíc je příslibem, že za dva a půl roku studia, které Karla dělí od maturity, dosáhne dalších, možná i ještě větších úspěchů.

Obrázek z počítačové učebny je z webu Gymnázia Česká České Budějovice. Fotografii Karla pořídil Radek Cichra.