Měsíční plán akcí: duben 2024
pIšQworky jsou za námi, teď je tady Prezentiáda
Ředitelské volno dne 12. dubna 2024
The Way We Were
Jak proběhne poslední zvonění 2024

Úvod > O škole > Aktuality > Ani Bobřík informatiky nás neohlodal

Ani Bobřík informatiky nás neohlodal

28.1.2020

Dne 28. ledna 2020 se konalo v  Českých Budějovicích ústřední kolo Soutěže Bobřík informatiky. Požádal jsem o reportáž přímého účastníka Karla Bartůňka z kvarty. Napsal nám zajímavý a originální článek. Děkuji a uvádím v plném znění:

Jak jsme již dříve informovali, v listopadu 2019 se konala celorepubliková soutěž Bobřík Informatiky. Kromě toho má však soutěž i kolo ústřední, kam postupuje maximálně 30 nejlepších soutěžících kola Senior z každého kraje. Do kola pro Jihočeský kraj, které se konalo jako všechna ostatní 28. ledna v Gymnáziu Česká, postoupil Radek Cichra a Vojtěch Neužil z kvinty a jako první náhradník Karel Bartůněk z kvarty. A jak se nám vedlo?

Nejdříve jsme se museli na místo konání dostat a i to může přinést všelijaké komplikace. Nejdříve musíte vstát dostatečně brzo, abyste stihli nějaký rozumný spoj na místo konání, musíte se stihnout včas vypravit a nezapomenout s sebou vzít telefon a peníze, poté musíte mít štěstí, že se nic neděje a váš spoj není nijak zpožděn a jelikož nejspíš skončíte někde u nádraží, musíte se proplést nehostinným městským prostředím v co nejkratším čase.

Nám štěstí přálo a dostali jsme se před budovu téměř s půlhodinovým předstihem. Prošli jsme dveřmi poháněnými novodobou technologií a černou magií, jelikož studenti gymnázia vstupovali do budovy bez jakéhokoliv zastavení, a probrali se do informatické katedry, kde probíhala hlavní náplň dne. Usedli jsme ke stolům s volnými školními počítači a vyčkali příchodu organizátorů, kteří nám předali základní informace o testu. Pak jen už zbývalo vyčkat hromadného zahájení v půl desáté a šlo se do díla. Zmáčkli jsme obrovské zelené tlačítko „Zahájit test“ a naše obrazovka zazářila ikonkami jednotlivých úloh a nemilosrdným časovačem nastaveným na 60 minut.

Soutěžní učebnaÚstřední kolo probíhá velice podobně jako kolo hlavní, to znamená, že soutěžící dostanou test s 15 úlohami o různé obtížnosti. I přes informatický původ otázek nejde o suché kvízy, úlohy mají původ běžnější, například optimalizace (=proces, kdy hledáme rychlejší a méně pracné řešení problémů) počítání vysokých mocnin na chudší kalkulačce, jelikož jste si na písemnou práci z matematiky nechali tu svoji doma. A neříkejte mi, že se vám to nikdy nestalo! Další zajímavou úlohou byla úloha, kde bylo cílem na základě nedůvěryhodných zdrojů reportérů zjistit pohlaví členů bobří rodiny, i když tato úloha tak praktická není. Přece jenom, kdo by reportoval o bobří rodině?

Po ukončení testu jsme si odpočinuli a znovu čekali na vyhlášení výsledků. Toto čekání již bylo mnohem příjemnější, jelikož jsme již nebyli zatíženi testem a mohli i pohovořit s ostatními soutěžícími. Po dvaceti minutách přišli organizátoři s diplomy, ale i tak napětí vydrželo do poslední sekundy, jelikož si organizátoři diplomy a tabulku výsledků velice dobře chránili před zvědavými pohledy.

Karel Bartůněk s diplomem a cenou pro vítězeA až nyní vám odtajníme, jak jsme uspěli:

Jméno soutěžícího Třída Počet bodů Krajské pořadí Celostátní pořadí
Karel Bartůněk kvarta 228 1. 7.
Vojtěch Neužil kvinta 131 22.
Radek Cichra kvinta 90 24.

Kolo ústřední je finální a dále se nepostupuje. Děkujeme především tvůrcům otázek a organizátorům za příjemně strávené dopoledne.

Já (JŠ) již jen poděkuji všem třem za vzornou reprezentaci školy a poblahopřeji k úspěchu všem, nejen Karlovi, a ještě dodám, že Karel zvítězil nejen jako náhradník, ale i jako soutěžící, který věkem a ročníkem studia patří do nižší kategorie Junior, avšak v souladu s pravidly soutěže se mohl zúčastnit i kategorii vyšší. Jeho úspěch je tím cennější a navíc je příslibem, že za dva a půl roku studia, které Karla dělí od maturity, dosáhne dalších, možná i ještě větších úspěchů.

Obrázek z počítačové učebny je z webu Gymnázia Česká České Budějovice. Fotografii Karla pořídil Radek Cichra.