fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30
pf 2025
31
pf 2025
1
pf 2025
Měsíční plán akcí: leden 2025
2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13
Úspěšné okresní kolo Dějepisné olympiády
14 15
Den pokrývek hlavy
Krajské kolo Ekonomické olympiády
16
DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ A PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY NANEČISTO
Výsledky přijímacích zkoušek nanečisto 2025
17 18
Fotogalerie: Ohlédnutí za lyžařským kurzem 2025
19
Fotogalerie: Ohlédnutí za lyžařským kurzem 2025
20
Fotogalerie: Ohlédnutí za lyžařským kurzem 2025
21
Fotogalerie: Ohlédnutí za lyžařským kurzem 2025
22
Fotogalerie: Ohlédnutí za lyžařským kurzem 2025
23
Fotogalerie: Ohlédnutí za lyžařským kurzem 2025
24
Fotogalerie: Ohlédnutí za lyžařským kurzem 2025
25
Fotogalerie: Ohlédnutí za lyžařským kurzem 2025
26
27 28 29 30 31 1
Měsíční plán akcí: únor 2025
2
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Badatelem v Orientu

Badatelem v Orientu



Datum konání:
4.2.2023

Certifikát Matouše MlčkovskéhoV minulém kalendářním roce 2022 jsem absolvoval studentskou stáž v rámci projektu Otevřená věda, což je program určený studentům středních škol a gymnázií, fungující pod záštitou Akademie věd České republiky. Jedná se o seskupení mnohých studijních oborů zaměřujících se na různé vědní disciplíny (od archeologie, přes biologii, chemii, fyziku, umění, historie, geografie, IT, práva, společenských věd až po mou orientalistiku).,

Přihlašování na stáž probíhalo elektronickou formou. Zaslal jsem životopis a napsal motivační dopis. V prosinci r. 2021 jsem byl přijat. Samotná stáž pak začala v lednu roku 2022. Probíhala jak distanční, tak prezenční formou, a to v prostorách Orientálního ústavu AV ČR v Praze. 

Programem stáže bylo především přiblížení oblasti Asie a prohloubení znalostí o této části světa. Dohromady se naší stáže zúčastnili čtyři stážisté. Každý ze stážistů se během prvního čtvrtletí zaměřil na svou oblast zájmu. Já jsem se věnoval Číně, jiní stážisté např. Blízkému východu, Tibetu či Koreji.

Náplň stáže byla různorodá. Mezi pravidelné aktivity patřily přednášky vědeckých pracovníků ústavu, které byly vždy zaměřeny na jimi zkoumanou část Asie, návštěvy ústavní knihovny, spoluorganizace a pomoc na akcích organizovaných ústavem apod. 

Já osobně se věnoval dlouhodobé činnosti, a to práci s ústavním časopisem, který OÚ vydává pod názvem Nový Orient. Jedná se o časopis, který je tvořen již od r. 1945 po současnost. V tomto časopise jsem procházel číslo po číslu a vyhledával překlady různých děl, či úryvky literárních památek ze všemožných jazyků. Překlady, nacházející se v tomto časopise jsou svým způsobem ojedinělé, protože často pocházejí z jazyků, kterým v České republice aktuálně rozumí, a jež ovládá, jen hrstka lidí - např. fidžijština, rómština, tamilština, pašto, tibetština, mongolština apod. 

Expozice Orientálního ústavuMoje práce došla do r. 1999 a je tedy jen na dalším stážistovi, zda-li bude v činnosti pokračovat a dojde do současnosti, či nikoliv. Finálním plánem jak naložit s překlady je, že by se později měly na webu ucelit do obsáhlého přehledu, který bude rozdělen dle jazyků, z nichž pocházejí a přístupný široké veřejnosti.  

Mimo jmenované aktivity jsem se za náš ústav zúčastnili Veletrhu vědy a techniky, kde jsme měli postavenou jurtu a reprezentovali činnost a práci OÚ. Ústav též pořádal mnoho akcí ke 100. výročí své existence. Mimo jiné oraganizoval mezinárodní konferenci tibetologů, které jsme se mohli v roli pomocníků též účastnit. 

Stáž mi dala mnoho nových poznatků a zkušeností. Nahlédl jsem do akademicko-vědecké sféry a prohloubil své dosavadní znalosti a zkušenosti. Projekt Otevřené vědy hodnotím na výbornou. Díky němu se středoškolákům může dostat něčeho, co jim střední školy a mnohdy ani vysoké školy nabídnout nemohou.