Dne 7. července 2019 jsem vás informoval o EVVO akci č. 1 - Poutní kostel Jména Panny Marie v Sepekově – komentovaná prohlídka. Na tento program se přihlásilo málo zájemců, takže není realizován stejně jako níže uvedená akce č. 1 - Praha. Obě akce zde ponechám pouze pro vaši informaci.
(Poznámka JŠ)
PROJEKTOVÉ DNY EVVO
Akce č. 1: Praha – Pražský hrad, Strahovský klášter
Termín: úterý 10. září 2019, 7.00 - 19.00
Předběžná cena: 550 Kč (vstupenky 300 + jízdné 250 Kč)
Pražský hrad – komentovaná prohlídka nejvýznamnějších objektů areálu (Starý královský palác, bazilika sv. Jiří, chrám sv. Víta, Královská zahrada)
Pražský hrad je již více než tisíc let symbolem českého státu. Založen byl v 9. století a stal se sídlem českých králů a posléze prezidentů. Jeden z největších hradních komplexů na světě tvoří historické paláce, církevní budovy, zahrady a malebná zákoutí.
Výstava Český a římský král Václav IV. v Jízdárně Pražského hradu
Výstava se koná u příležitosti 600. výročí úmrtí českého a římského krále Václava IV. Jejím cílem je připomenout osobnost panovníka a jeho dvůr na Pražském hradě v zrcadle gotického umění nazývaného krásný sloh.. Také přiblíží období spojené s Janem Husem a celospolečenskými proměnami, vedoucími k husitským válkám.
Výstava díky zapůjčení originálních předmětů (listin, pečetí, soch, obrazů, architektonických prvků a umělecko-řemeslných výrobků jakými jsou monstrance, sklomalby, keramika, mince nebo původní textilie) vykouzlí barvitý obraz českých zemí v době pozdního středověku.
Strahovský klášter – komentovaná prohlídka knihovních sálů a baziliky Nanebevzetí Panny Marie
Královská kanonie premonstrátů na Strahově patří mezi nejstarší doposud existující kláštery premonstrátského řádu na světě. Od příchodu prvních premonstrátů v roce 1143 zde řeholní společenství úspěšně rozvíjí řeholní život a v celé své historii hraje významnou úlohu v dějinách českých zemí.
Knihovna kláštera premonstrátů na Strahově je jednou z nejcennějších a nejlépe zachovaných historických knihoven – sbírky čítají na 200 000 svazků. Nejstarší část dnešní knihovny, barokní Teologický sál, vznikl v letech 1671–1674, hlavní klasicistní klenutý Filosofický sál pochází z r. 1794 a svojí výškou přesahuje dvě patra budovy. Sálům dominují nástropní fresky Siarda Noseckého a Antona Maulbertsche.
(pro všechny obrázky je povoleno nekomerční šíření - JŠ)
© 2024 Gymnázium, Milevsko, Masarykova 183, Kontaktovat webmastera, Prohlášení o přístupnosti, Povinně zveřejňované informace, Mapa webu
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO