Školní kolo soutěže Nejlepší JA Titan tým 2021
Velikonoční soutěž v psaní na rychlost (nejen) pro pokročilé
Průběh školního kola hry JA Titan (znovu aktualizováno)
Školní akce v rámci Global Money Week 2021
Školní kolo soutěže Nejlepší JA Titan tým 2021
Velikonoční soutěž v psaní na rychlost (nejen) pro pokročilé
Průběh školního kola hry JA Titan (znovu aktualizováno)
Školní akce v rámci Global Money Week 2021
Aktualizace školních webových stránek v březnu 2021
Průběh školního kola hry JA Titan (3. část)
Velikonoční soutěž v psaní na rychlost byla velmi úspěšná
Měsíční plán akcí: duben 2021
Prodloužení omezení provozu školy
K přijímačkám: povinnost testování a omlouvání z řádného termínu
Závěrečná konference Pražského studentského summitu
Prodloužení omezení provozu školy
Informace k provozu školy od 12. dubna 2021 (až do odvolání)
Materiál MŠMT ze dne 13.4.2021: Ochrana zdraví ...
Distanční výuka pokračuje i po 26. 4. 2021 - přehled opatření

Hlavní strana > Aktuality > Exkurze do JE Temelín

Exkurze do JE Temelín

4.9.2019

Dne 4. září 2019 se naše třída 4. A zúčastnila exkurze v jaderné elektrárně Temelín. Hned při vstupu do informačního centra, umístěného v prostorách zámečku Vysoký Hrádek, nás přivítala sympatická průvodkyně. Nejprve nás zavedla do kinosálu, ve kterém jsme se prostřednictvím počítačových ukázek a animačního videa od Skupiny ČEZ seznámili s funkcí jaderné elektrárny, s hlavními zařízeními, i se základy reaktorové fyziky a bezpečnosti.

Po absolvování kontroly přes rámový detektor kovů a dozimetrické kontroly jsme s paní průvodkyní prošli okruh areálem elektrárny. O všem jsme byli náležitě informováni a mohli vše vidět na vlastní oči. Skvělá paní průvodkyně nám byla schopná odpovědět na všechny dotazy a její výklad byl velmi poutavý. Z dálky jsme měli možnost vidět budovy reaktorů, chladící věže a dieselgenerátorovou stanici zajišťující zdroj elektrické energie v havarijní situaci. Po prohlídce strojovny jsme se ještě zastavili v simulátoru blokové dozorny, ve kterém právě probíhal výcvik pro budoucí operátory. Simulátor blokové dozorny je přesnou replikou skutečné blokové dozorny, ve které pracují zaměstnanci až po řádném proškolení. Dále jsme opět prošli dozimetrickou kontrolou a vrátili se zpátky do kinosálu, kde nám paní průvodkyně sdělila další zajímavé informace například o uskladňování jaderného odpadu, a dozvěděli jsme se, co můžeme pozorovat v mlžné komoře.

Zájemcům byla dále k dispozici rozsáhlá expozice. Na prostorových modelech jsme si prohlédli plán, který představoval rozmístění provozních objektů v areálu elektrárny, hlavní výrobní blok, jaderný reaktor, který tvoří hlavní část primárního okruhu i jaderné palivo, které se v reaktoru štěpí. Své získané znalosti a dovednosti jsme si následně mohli otestovat interaktivními kvízy nebo simulací havarijního stavu. Nechyběla ani možnost vyfotit se s jaderným inženýrem ve žluté kombinéze, kterou nosí všichni jeho kolegové v pásmu, kde je možný zvýšený výskyt ionizujícího záření nebo radionuklidů.

Děkujeme paní učitelce Kafkové a paní učitelce Mrázkové, ale především společnosti ČEZ za možnost exkurze v jaderné elektrárně Temelín, která se všem moc líbila. Odnesli jsme si spoustu nových informací, které někteří studenti využijí i v budoucnosti.