Aktualizace školních webových stránek v měsíci říjnu 2019
Měsíční plán akcí: listopad
LO: Žaneta postoupila do krajského kola!
Krajské kolo Logické olympiády
Středoškolská futsalová liga
Informace ke stávce ve středu 6. 11. 2019
Navštívili nás naši absolventi
Předběžné výsledky soutěže Bobřík informatiky - SENIOR
Maturitní zpravodaj č. 52/2019
Předběžné výsledky soutěže Bobřík informatiky - JUNIOR
GISDay 2019
GISDay 2019 a naše škola
Bobřík informatiky
Kam po základce? Do milevského gymnázia!
Přihlašování k maturitě JARO 2020
Orientační kalendář maturity JARO 2020

Hlavní strana > Aktuality > Exkurze do JE Temelín

Exkurze do JE Temelín

4.9.2019

Dne 4. září 2019 se naše třída 4. A zúčastnila exkurze v jaderné elektrárně Temelín. Hned při vstupu do informačního centra, umístěného v prostorách zámečku Vysoký Hrádek, nás přivítala sympatická průvodkyně. Nejprve nás zavedla do kinosálu, ve kterém jsme se prostřednictvím počítačových ukázek a animačního videa od Skupiny ČEZ seznámili s funkcí jaderné elektrárny, s hlavními zařízeními, i se základy reaktorové fyziky a bezpečnosti.

Po absolvování kontroly přes rámový detektor kovů a dozimetrické kontroly jsme s paní průvodkyní prošli okruh areálem elektrárny. O všem jsme byli náležitě informováni a mohli vše vidět na vlastní oči. Skvělá paní průvodkyně nám byla schopná odpovědět na všechny dotazy a její výklad byl velmi poutavý. Z dálky jsme měli možnost vidět budovy reaktorů, chladící věže a dieselgenerátorovou stanici zajišťující zdroj elektrické energie v havarijní situaci. Po prohlídce strojovny jsme se ještě zastavili v simulátoru blokové dozorny, ve kterém právě probíhal výcvik pro budoucí operátory. Simulátor blokové dozorny je přesnou replikou skutečné blokové dozorny, ve které pracují zaměstnanci až po řádném proškolení. Dále jsme opět prošli dozimetrickou kontrolou a vrátili se zpátky do kinosálu, kde nám paní průvodkyně sdělila další zajímavé informace například o uskladňování jaderného odpadu, a dozvěděli jsme se, co můžeme pozorovat v mlžné komoře.

Zájemcům byla dále k dispozici rozsáhlá expozice. Na prostorových modelech jsme si prohlédli plán, který představoval rozmístění provozních objektů v areálu elektrárny, hlavní výrobní blok, jaderný reaktor, který tvoří hlavní část primárního okruhu i jaderné palivo, které se v reaktoru štěpí. Své získané znalosti a dovednosti jsme si následně mohli otestovat interaktivními kvízy nebo simulací havarijního stavu. Nechyběla ani možnost vyfotit se s jaderným inženýrem ve žluté kombinéze, kterou nosí všichni jeho kolegové v pásmu, kde je možný zvýšený výskyt ionizujícího záření nebo radionuklidů.

Děkujeme paní učitelce Kafkové a paní učitelce Mrázkové, ale především společnosti ČEZ za možnost exkurze v jaderné elektrárně Temelín, která se všem moc líbila. Odnesli jsme si spoustu nových informací, které někteří studenti využijí i v budoucnosti.