fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1
Měsíční plán akcí: duben 2024
2 3 4 5 6 7
8 9 10
pIšQworky jsou za námi, teď je tady Prezentiáda
11 12
Ředitelské volno dne 12. dubna 2024
13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23
The Way We Were
24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Fotogalerie: Kameny zmizelých

Fotogalerie: Kameny zmizelýchDatum konání:
2.11.2023

Stolpersteine, česky též kameny zmizelých, doslova „kameny, o které je třeba klopýtnout“ (zavadit pohledem), jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, vsazené do chodníku před domy obětí holokaustu a nacistického režimu. Původně šlo o projekt německého umělce Guntera Demniga, který první kámen položil 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem, první v současné podobě roku 1995. Pokládá je dodnes po celé Evropě. Od roku 2008 se Stolpersteine nacházejí i v chodnících ve městech v České republice. (zdroj: Wikipedie)

Před domem bývalého rabína v Sokolovské ulici Na akci přijela zástupkyně izraelského velvyslanectví Roni Abramson, judaista Robert Řehák a rabín David Maxa Kameny před domem doktora Roubíčka Kameny zmizelých Robert Řehák a Roni Abramson Slavnostní zahájení  Kameny zmizelýchRodina Roubíčkova a Šimečkova Rodina Katzova Rodina Kleinova Jan Pollak  1072910__.jpg 1072902__.jpg Přednáška v knihovně Rabín David Maxa Přednáška v knihovně byla doplněna hudbou 

Gymnazisté si užili den plný židovské historie a kultury

Ve čtvrtek 2. listopadu se konalo slavnostní odhalení prvních kamenů zmizelých, tedy památníčků připomínajících milevské občany zavražděné za 2, světové války. Kromě členů Spolku pro rozvoj kultury, zástupců města Milevska, pražské židovské obce a izraelské ambasády na akci vystoupili i studenti milevského gymnázia, aby prezentovali výsledky svého bádání o historii šesti židovských a jedné křesťanské rodiny. Denis Mála, Nikola Hrůzová, Anežka Brůžková, Eliška Kortanová, Karolína Pincová, Adam Řehoř a Marek Černý přiblížili posluchačům osudy členů rodiny Katzových, Roubíčkových, Šimečkových, Kleinových, Kohnových, Pollakových a Wienerových.

Slavnosti předcházela beseda studentů s některými z oficiálních hostů. Měli možnost se seznámit s paní Roni Abramsonovou z izraelské ambasády, s rabínem Davidem Maxou z pražské židovské obce a s judaistou a diplomatem Robertem Řehákem. Mladé lidi zaujala možnost diskutovat na jakékoli téma nejen z židovské historie a kultury, ale i ze současného dění v Izraeli. Ohlas vzbudilo také to, že pan Řehák pozval několik studentů ,,na kávu" do Černínského paláce. Zajímavé hosty zprostředkoval městu Milevsku a gymnáziu Martin Růžička, jeden z koordinátorů celé akce.

Milevské gymnázium se do projektu Kameny zmizelých zapojilo v březnu letošního roku z iniciativy Martina Třeštíka ze Spolku pro rozvoj kultury. Loňští třeťáci měli původně pouze připravit podklady pro nápisy na kameny, studenty dějepisného semináře ale téma zaujalo natolik, že se rozhodli vypátrat další fakta o životě židovské komunity v Milevsku. Kromě už publikované literatury a digitalizovaných archivních materiálů využili hlavně archiválií, které pro ně vyhledal historik Jiří Pešta ve Státním okresním archivu v Písku, a také dokumentů z rodinných archivů přeživších členů některých rodin. 

Navázali kontakt především s potomky široké rodiny Wienerových; s paní Pollak a s paní Bystřickou se dokonce setkali na květnové slavnosti instalace obnovené pamětní desky na bývalé milevské synagoze, pana Jordana vyhledali v Národním muzeu v Praze. Zajímavé informace o svých předcích poskytl studentům i příbuzný rodiny Kleinových Roni Naaman, žijící trvale v Izraeli. Do projektu se postupně zapojují mladší gymnazisté zajímající se o historii, aby přidali další kamínky do mozaiky minulosti Milevska. 
 
Hana Krajícová,
Gymnázium Milevsko

 

 

(Týdenik Milevské noviny 44/2023, strana 6, středa 8. listopadu 2023)