fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30
Soutěž finanční gramotnost 2023/24
31
Podzimní soutěž v Psaní hravě
1
Měsíční plán akcí: listopad 2023
2
Fotogalerie: Kameny zmizelých
3 4 5
6 7
Probuď v sobě XO! Přihlášky na pIšQworky 2023 uzavřeny
Oblastní kolo pIšQworek ve znamení velkého úspěchu primy
8 9 10 11
Maturitní ples 4.A
12
13 14 15 16 17 18 19
20 21
70. výročí založení Gymnázia Milevsko
Program oslav 70. výročí školy
Napsali o nás: Milevské gymnázium slaví...
Oslavy 70. výročí a Den otevřených dveří
22 23 24 25 26
27
Vyjádření ředitele školy - STÁVKA
28 29 30 1 2 3
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Exkurze tercie do Kláštera Milevsko

Exkurze tercie do Kláštera MilevskoDatum konání:
25.10.2023

Preabytář kostela sv. JiljíVe středu 25. října se žáci tercie zúčastnili prohlídky Milevského kláštera. Průvodcem jim byl jejich na slovo vzatý a erudovaný spolužák Adam Žalmánek, který od letošního roku provádí v klášteře.

Žáci od pana učitele Korbela obdrželi pracovní listy. Jejich cílem bylo zakreslovat do pracovního listu prvky vypsaných slohů a zaznamenávat důležité informace.

Oltář v bazilice Navštívení Panny MarieNa začátku prohlídky jsme navštívili baziliku Navštívení Panny Marie, kde jsme si vyslechli přednášku o historii kláštera, Milevska a okolí. Po téměř hodinové přednášce jsme se přesunuli okolo barokního oltáře z poloviny 18. století do sakristie a do rajské zahrady, která kdysi bývala oázou klidu pro obyvatele kláštera, dnes je z ní ale jenom zatravněný plácek.

Další zastávkou byla opatská kaple, která sloužila jako soukromá kaple opatovi, který kdysi obýval klášter. Následoval kostel svatého Jiljí, kde se odehrál známý objev údajného hřebu z Kristova kříže. Ten byl nalezen v severní zdi kostela,  v jedné ze dvou jeho původních zdí. První zmínky o kostelu sv. Jiljí pocházejí z druhé poloviny 12. století. Zaujala nás především síťová klenba v presbytáři, která byla vytvořena v gotickém slohu, říká se jí milevský typ.

Po kratičké přestávce jsme se vydali do barokní prelatury, která sloužila jako soukromé obydlí pro opata, kam přijímal velké množství návštěv. Prohlídku jsme zakončili v tzv. Latinské škole, ve které se nachází barokní knihovna, kde můžeme najít knihy až z 16. století.

Milevský klášter v minulosti býval samotným srdcem Milevska, proto je pro nás, studenty místního gymnázia, důležité, abychom se o jeho dědictví zajímali.