fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1
Měsíční plán akcí: duben 2024
2 3 4 5 6 7
8 9 10
pIšQworky jsou za námi, teď je tady Prezentiáda
11 12
Ředitelské volno dne 12. dubna 2024
13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23
The Way We Were
Jak proběhne poslední zvonění 2024
24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Napsali o nás: Milevské gymnázium slaví...

Napsali o nás: Milevské gymnázium slaví...



Datum konání:
21.11.2023

Milevské noviny č. 45/2023 na str. 3 a 4 otiskly redakční článek Libuše Kolářové a posléze jej přinesl i web JcTEĎ.cz:

Milevské gymnázium slaví sedmdesátiny. Které osobnosti školou prošly a co je nového?

Současné vedení školy

MILEVSKO – V roce 1953 se jako předchůdce současného gymnázia otevřela v Milevsku tříletá střední všeobecně vzdělávací škola. Sídlila tehdy v budově dnešní 1. základní školy a u vzniku střední školy byl ředitel František Zeman, kterého zakrátko vystřídal Václav Zima. V roce 1958 se pak z tříleté SVVŠ stalo studium čtyřleté.

Další změny vzdělávacího systému následovaly a v roce 1968 se ukotvila současná forma čtyřletého gymnázia, která je všeobecnou přípravou na vysokoškolské studium. Existovala však v historii gymnaziálního vzdělávání etapa, kdy se stát zasazoval o to, aby i absolventi gymnázií měli určitou odbornost. Tu zažil i současný ředitel školy Petr Barda.

(popis obrázku: Současné vedení školy – zprava zástupce ředitele Karel Dvořák, ředitel Petr Barda a ekonom Jiří Školník. Moderní laboratoř si budou moci prohlédnout příští týden i návštěvníci dne otevřených dveří.     Autor: L. Kolářová)

„Navštěvoval jsem zdejší gymnázium v letech 1982 až 1986 a tehdy se vyučovaly odborné bloky s názvem základy výroby a odborné přípravy. Byl to takový pokus, aby i absolventi gymnázií získali určité znalosti pro případný přechod rovnou do praxe. Já jsem si zvolil strojírenství, dělali jsme i rysy. Dalšími bloky byla ekonomika, zemědělství nebo výpočetní technika," vybavuje si Petr Barda. Ve strojírenství ale nezakotvil, pokračoval ve studiu na pedagogické fakultě a stal se učitelem zeměpisu a tělesné výchovy.

Ze současných 18 pedagogů milevského gymnázia jich jedenáct maturovalo právě tady. Dají se tedy bezpochyby považovat za patrioty. Slavit výročí školy budou společně se studenty, absolventy i dalšími hosty nadvakrát. Oficiální část je naplánována na úterý 21. listopadu.

Škola otevře dveře dokořán
V 9 hodin školu navštíví zástupci krajského úřadu, ředitelé ostatních jihočeských gymnázií, škol z regionu, bývalí pedagogové, někteří významní absolventi či sponzoři. Příznivci školy přispěli i na almanach k 70 letům gymnázia. Naváže na předchozí publikace, které vyšly k 50. a 60. výročí. Autorem almanachu je pedagog školy Leoš Smrčina. Almanach popisuje historii školy a zachycuje všechny vyučující a absolventy za uplynulých sedmdesát let. Od 12 do 17 hodin se pak gymnázium otevře pro veřejnost k prohlídce celé budovy a večer bude následovat setkání bývalých a současných zaměstnanců.

„Během dne otevřených dveří chceme ukázat práci v laboratořích nebo představit aktivitu našich studentů v projektu Kameny zmizelých. Určitě zaujme výstava historických fotografií, kronik a maturitních prací nebo prezentace maturitních videí. Muzejní předměty týkající se školství zapůjčí Milevské muzeum," zve ředitel Barda.

Ve čtvrtek 23. listopadu pak bude následovat Školní akademie v domě kultury. Do programu přispějí jednotlivé třídy, kterých je dnes na gymnáziu sedm. Dopoledne jsou na akademii pozvány školy, večer od 18 hodin veřejnost.
Škola se během své sedmdesátileté historie ocitla i v ohrožení. To bylo zhruba před dvaceti lety, kdy krajský úřad řešil takzvanou optimalizaci středoškolské sítě. Gymnázia měla zůstat jen v okresních městech. Vzhledem ke specifičnosti regionu a dostupnosti, kdy milevské gymnázium má studenty i z rozhraní Středočeského kraje, škola optimalizační snahy přežila.

V současnosti gymnázium nabízí čtyřleté a šestileté studium a navštěvuje jej 137 žáků. Ti se během studia postupně zaměřují na zvolený obor. V předmaturitním ročníku mají tři volitelné předměty, v maturitním ročníku dokonce devět předmětů. Tím už se mohou studenti profilovat směrem, který zamýšlejí dál studovat. Vysoká úspěšnost zdejších studentů v přijímacím řízení na zvolené vysoké školy je důkazem toho, že příprava na milevském gymnáziu má kvalitu.

Absolventi významní, úspěšní i slavní
Gymnázium se chlubí celou řadou významných a zajímavých absolventů. Vzešli odtud vysokoškolští učitelé Vít Fábera nebo Zbyněk Vácha. Pavel Kabát, Roman Grill a Jan Lípa dosáhli i profesury. Pavel Kabát z Klisince působí v mezinárodních institucích, Roman Grill na Matematicko-fyzikální fakultě a Jan Lípa z Předbořic je asociační profesor, také právník, krajinný architekt, dokonce budhistický mnich. Pracuje v Ústavu humanitních studií v lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a je dlouholetým členem Společnosti pro církevní právo.

„K našim úspěšným absolventům patří i akademický malíř Jan Kunovský, který pochází z Jistebnice, nebo podnikatel Petr Paukner z Hrejkovic, majitel Dukly Praha. Studovala u nás řada lékařů, soudců, právníků, také padesát procent ředitelů milevských základních škol," zažertoval ředitel Barda. Myslí tím ředitele 1. základní školy Martina Hrycha, protože Michal Divíšek z 2. ZŠ pochází z Českých Budějovic.

„Chodil sem starosta Milevska a následovaly ho jeho tři děti," dodal Petr Barda. Jeho zástupce Karel Dvořák a ekonom Jiří Školník připomněli, že milevské gymnázium absolvovali i tři bývalí muzikanti z kapely Fantom, která letos taky slaví – 50 let na hudební scéně. „Jiří Zelenka a Vendula Kašpárková maturovali v roce 1981. Naším absolventem byl i Rudolf Svatek, který už bohužel nežije," zalistovali v almanachu školy. „I známá operní pěvkyně Libuše Santorisová začínala studovat u nás a pak přešla na konzervatoř," zmínili představitelé školy a z mladší generace připomněli vynikající sportovkyni Pavlu Molíkovou.

Zástupce ředitele Karel Dvořák učil na této škole už tři generace – například zubního lékaře Lubomíra Pecháčka, jeho syna Luboše a vnuka Jonáše. I dějinné události zanechávají ve škole svůj otisk. V 90: letech ve škole působili zahraniční lektoři, kteří tehdy přicházeli učit cizí jazyky, nyní školu navštěvují dva ukrajinští studenti.

Co je nového?
Na gymnáziu jsou připraveni ukázat návštěvníkům dne otevřených dveří i novinky, pořízené v posledním desetiletí z dotačních programů. Například moderní technologie v přírodovědné laboratoři, jazykovou učebnu, kompletně vybavenou multimediální učebnu nebo fyzikální laboratoř. „Rozpracovaný právě máme velký projekt pro učebnu fyziky s názvem Virtuální realita, robotika a 3D tisk v hodnotě 3,75 milionu korun. Kraj jako zřizovatel školy schválil předfinancování tohoto projektu a připravuje výběrové řízení na dodavatele," zmínil ředitel.

Budova na hlavní milevské ulici nemá vlastní tělocvičnu. Ředitel Petr Barda, který je sám i tělocvikář, to ale jako mínus nevidí. „Využíváme městská sportoviště, sportovní halu, zimní stadion i sokolovnu. Je to svým způsobem výhoda, protože nám to umožňuje pestřejší výuku, než kdybychom byli ve své tělocvičně," říká. Na obědy studenti chodí do školní jídelny nedaleké základní školy, ve škole mají bufet, kde se prodávají bagety, obložené housky nebo balené nápoje. „Na pořadu dne je kafe, to by studenti chtěli. Automat jsme tu kdysi měli, ale odběr byl tak malý, že se tu firmě nevyplatil a odvezla si ho. Kafe řešíme," slíbil ředitel.

Škola také zřídila studovnu, kde mohou studenti trávit čas, pokud jim zrovna při výběru volitelných předmětů vznikne volná hodina nebo při čekání na dopravní spoje. Je tam k dispozici literatura i kuchyňský koutek. Gymnázium má i svůj antikvariát učebnic a také školní časopis. Teď ale hlavně velké oslavy za dveřmi...

Ředitelé školy v 70 leté historii

František Zeman 1953 při otevření školy
Václav Zima 1953 – 1956
František Zeman 1956 – 1962
Rudolf Pravda 1962 – 1968
Josef Novotný 1968 – 1970
Jiří Šimánek 1970 – 1986
Lenka Ševčíková 1986 – 1991
Pavel Černohlávek 1991 – 1992
Evžen Jiroušek 1992 – 2012
Petr Barda 2012 – dosud