fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30
Soutěž finanční gramotnost 2023/24
31
Podzimní soutěž v Psaní hravě
1
Měsíční plán akcí: listopad 2023
2
Fotogalerie: Kameny zmizelých
3 4 5
6 7
Probuď v sobě XO! Přihlášky na pIšQworky 2023 uzavřeny
Oblastní kolo pIšQworek ve znamení velkého úspěchu primy
8 9 10 11
Maturitní ples 4.A
12
13 14 15 16 17 18 19
20 21
70. výročí založení Gymnázia Milevsko
Program oslav 70. výročí školy
Napsali o nás: Milevské gymnázium slaví...
Oslavy 70. výročí a Den otevřených dveří
22 23 24 25 26
27
Vyjádření ředitele školy - STÁVKA
28 29 30 1 2 3
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Maturita JARO 2023 - přihlášení k předmětům

Maturita JARO 2023 - přihlášení k předmětůmDatum konání:
2.5.2023

Ve třídách 4.A (2019-2023) a sexta (2017-2023) podalo přihlášku k maturitě JARO 2021 celkem dvacet sedm žáků.

Graf č. 1 - Volitelný předmět společné částiVe společné části budou všichni maturanti absolvovat zkoušku z českého jazyka a literatury formou didaktického testu. Jako druhý předmět si mohou vybrat cizí jazyk, nebo matematiku. Z obou volitelných předmětů se rovněž píše didaktický test. Pět studentů se rozhodlo pro matematiku a 22 pro cizí, konkrétně pro anglický 19 a pro německý tři. Viz graf č. 1: Volitelný předmět ve společné části. 

V profilové části si každý student na naší škole volí právě dva předměty. Český jazyk a případně cizí jazyk jsou tzv. vázané předměty. Znamená to, že navazují na didaktický test ze společné části a zahrnují sloh a ústní zkoušení.  

Pokud se na naší škole ve společné části žák rozhodl pro matematiku, musí si některý cizí jazyk zvolit v profilové části, ze kterého píše sloh a skládá ústní zkoušku za stejných podmínek jako žáci, kteří mají tento jazyk jako vázaný předmět. Z cizího jazyka musí tedy maturovat každý student. Graf č. 2 - Volitelné předměty profilové částiStudent, který se ve společné části rozhodl pro matematiku, pak  dále vybírá z nabídky volitelných předmětů  ještě předmět jeden, studenti, kteří absolvovali ve společné části didaktický test z cizího jazyka, volí předměty dva. Graf č. 2: Volitelné předměty profilové části ilustruje zájem žáků o volitelné předměty. Z uvedeného grafu je zřejmý značný zájem o maturitu z tělesné výchovy, která byla zavedena až v letošním školním roce. Celkem se přihlásilo sedm studentů, především ze sexty kde maturuje pět studentů. Nejžádanějším předmětem je občanský a společenskovědní základ, který si zvolilo celkem devět žáků, z čehož šest je ze 4.A.

Kombinace volitelných předmětů jsou různorodé, stejnou kombinaci předmětů má maximálně dvojice žáků  a to u pěti předmětů.  Tento fakt je důvodem, že letos oproti minulý letům tento graf nesestavujeme.

Graf č. 3: Zkoušky z cizího jazykaGraf č. 3: Zkoušky z cizího jazyka ukazuje, že pouze čtyři studenti maturují ze dvou cizích jazyků a to vesměs ze sexty. Jeden žák s maturitou z matematiky si přibírá v profilové části dva jazyky - angličtinu a němčinu. Jeden žák si bere ve společné části němčinu a angličtinu v části profilové, dva žáci si k angličtině ve společné části přibrali němčinu v části profilové. Volba s legendou v grafu "0 -1" se týká čtyř z celkového počtu maturantů (5), kteří si povinně (dle pravidel naší školy) museli zvolit alespoň jeden cizí jazyk a oni si zvolili právě jeden.

V minulých letech jsme sestavovali i graf volby dvou profilových předmětů, které si zvolili žáci, kteří psali ve společné části test z cizího jazyka a také graf, který ilustroval, který předmět si v profilové části přibrali maturanti z matematiky ve společné části vedle povinné (viz výše) volby zkoušky z cizího jazyka. Vzhledem k celkově nízké vypovídací hodnotě těchto grafů a faktu, že maturuje ve společné části pouze pět žáků z matematiky, odpovídá je struktura volby maturantů z cizího jazyka ve společné části velmi obdobná celkové volbě všech maturantů a výběr jedné profilové zkoušky u Graf č. 4 - Cizí jazyk "matematiků" je velmi různorodý, letos tyto grafy nezařazujeme.

Čtvrtým grafem je Graf č. 4 - Cizí jazyk. Z něj je patrný letošní poměrně velký zájem o němčinu, za které maturuje celkem šest studentů sexty - tři z nich v části společné a tři v části v profilové. Ve třídě 4.A si žáci zvolili pouze jeden cizí jazyk a to vesměs angličtinu. 

O dílčích maturitních zkouškách, které proběhly v měsíci dubnu 2023, jsme vás informovali slovem i obrazem v tomto článku.