Úterý 7. června 2016 bylo od rána ve znamení financí. Do pražského Gymnázia Budějovická, kde se konalo letošní Mistrovství ČR ve Finanční svobodě, se postupně sjelo 126 studentů z 23 základních a středních škol ČR. Cílem mistrovství bylo zábavnou formou motivovat studenty k tomu, aby se naučili, co dělat s vlastními penězi. Pojďte s námi nasát atmosféru v pořadí třetího MČR v deskové hře Finanční svoboda. Stojí to za to!

Obr. 1

 

O co vlastně šlo?

Hlavním programem celého mistrovství byla soutěž žáků a studentů základních a středních škol ve stolní  hře Finanční svoboda. Soutěžilo se vždy ve dvojicích a každá škola mohla vyslat maximálně 3 dvojice žáků. Všichni hráči měli stejné podmínky, bez ohledu na věk. Organizátoři si pro studenty připravili 2 zapeklité scénáře, které vycházely z reality, stejně jako hra samotná. Hráči se museli vyrovnat s nečekanými výdaji, ztrátou majetku, poklesem burzy i ztrátou hlavního živitele rodiny. V každém kole museli studenti pečlivě zvážit svá rozhodnutí. Koupit nebo prodat akcie? Pojistit vše nebo nic? Je výhodnější hypotéka na co nejkratší nebo nejdelší dobu?

 „Díky zkušenosti s hrou začínají studenti o rodinných financích uvažovat v dlouhodobém horizontu“

Jak si s nelehkými scénáři poradili studenti?

Obr. 2

O tom, že scénáře nebyly jednoduché, svědčily i výsledky. Za dvě hodiny hraní se některým podařilo nashromáždit i 10 mil. Kč, jiní skončili v bankrotu. Každé dvojici byl v závěrečném hodnocení započítán nejhorší dosažený výsledek. Cílem hry totiž nebylo nashromáždit co nejvíce majetku, ale hrát stabilně a ukázat, že si hráči umí poradit i s těžkými scénáři bez kolísavých výsledků.

Mezi školami jednoznačně zvítězila ZŠ a MŠ Kolinec z Klatovska. Jejich strategie byla jasná: hlavně se pojistit!

 

“Nejdůležitější je dobře se pojistit, moc neriskovat a hlavně diverzifikovat portfolio vašich investic. Přesně to nás učil pan učitel a tahle strategie se nám dneska jednoznačně vyplatila.”

Obr. 3Na 2. místě se umístila škola Soukromé gymnázium AD FONTES, o. p. s. a 3. místo obsadila hostující škola Gymnázium Budějovická. Kromě celkových výsledků škol se hodnotily také dvojice hráčů. V této kategorii měla nejlepší výsledky dvojice Nikola Kličková a Ondřej Parkan ze soukromého gymnázia AD FONTES, o. p. s. a mohli se tak radovat z podílových listů smíšeného fondu Erste Asset Managementu “Dynamický mix” v hodnotě 2500 Kč.

Obr. 4Plné ruce práce tentokrát neměli pouze studenti, ale i učitelé, kteří si vyzkoušeli role bankéřů. Přítomni byli  také rozhodčí z řad pořadatelů a výhradního partnera České spořitelny, kteří dohlíželi na regulérnost soutěže a řešili dotazy hráčů. V závěru celého mistrovství studenty čekalo ještě krátké prověřená finanční gramotnosti v rámci online testu, který byl vytvořen speciálně pro tuto příležitost. Výherce si odnesli sladkou odměnu – vynikající dort!

 

Velké dík na závěr

Třetí ročník MČR v deskové hře Finanční svoboda opět nasadil vysokou laťku pro následující ročníky. Bylo úžasné sledovat, jak studenti reagují na situace, ve kterých si často neví rady ani dospělí. Počet přihlášených studentů navíc dokazuje, že o finanční vzdělávání zájem je a šíření finanční gramotnosti se daří. Tímto chceme ještě jednou poděkovat všem studentům za skvěle sehrané scénáře, učitelům za doprovod a chopení se role bankéřů, Gymnáziu Budějovická za skvěle připravené prostory a pomoc při organizaci a také České spořitelně, jakožto výhradnímu partnerovi akce.

Foto: Jan Nechvíle