Měsíční plán akcí: leden
P.F. 2020
Surrealistický sen studenta před maturitou z Čj
Finanční gramotnost: Školní kolo je za námi
Pět našich žáků se zúčastní natáčení pořadu Fokus Václava Moravce
Fokus Václava Moravce a exkurze v ČT
Zkoušky nanečisto
Výsledky přijímacích zkoušek nanečisto 16.1.2020
Fotogalerie: Lyžák aneb co přichází ze Slovanky
Pozvánka na maturitní ples sexty (2014-2020)
Aktualizace webových stránek v lednu 2020

Hlavní strana > Aktuality > Projektový den EVVO 20.9.2016 (1. akce)

Projektový den EVVO 20.9.2016 (1. akce)

20.9.2016
Kutná HoraPostupně zde představíme všechny akce projektového dne. Omlouváme se, že je neuvedeme ve správném číselném pořadí.

Akce č. 1: Královské horní město Kutná Hora

• úterý 20. 9. 2016
    • odjezd od školy v 7.30 hodin
    • návrat ke škole  v 19 hodin
  • Celková cena 500 Kč (vstupenky 250 Kč a doprava 250 Kč)
Hrádek - české muzeum stříbra

HrádekProhlídkový okruh přibližuje celý proces, kterým musela projít stříbrná ruda, než se z ní razila mince. Seznámíme se se středověkým způsobem těžby, se zpracováním surového stříbra a s technologií ražby mince. Součástí tohoto prohlídkové okruhu je také  replika důlního díla s technickým vybavením, scénická expozice přibližující zpracování stříbrné rudy a ražbu mince, původní velký těžní stroj na koňský pohon, takzvaný trejv, i autentické středověké důlní dílo. Návštěvníci, vybaveni svítilnou, helmou a hornickou halenou s kápí, takzvanou perkytlí, procházejí asi 250 m dlouhou částí původního středověkého dolu. Prohlídku uzavírá replika havířské osady. Její součástí jsou hrázděné a srubové stavby, přístřešky (tzv. havířské kavny), promývací koryta na rudu, stoupa na drcení rudy s kolem a především replika nístějové pece s měchy.

Chrám svaté Barbory

Chrám svaté BarboryChrám svaté Barbory, klenot pozdní gotiky a jedna ze čtyř staveb katedrálního typu v Čechách, je spolu s katedrálou Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele a historickým centrem Kutné Hory zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Nádhera této stavby dodnes svědčí o slávě a bohatství stříbrné Kutné Hory i o hluboké zbožnosti svých tvůrců. Chrám je zasvěcen panně Barboře, raně křesťanské mučednici, která je vzývána jako pomocnice v nouzi, přímluvkyně za dobrou smrt a patronka všech, kdo mají nebezpečné povolání, zejména horníků. Právě horníci se nejvíce zasloužili o rozkvět středověkého města i stavbu katedrály, kterou věnovali své svaté ochránkyni.

Vlašský dvůr

Vlašský dvůrOd roku 1300 centrální královská mincovna, kde byly raženy pražské groše,  a také královský palác, jehož součástí byly soukromé i reprezentativní prostory. Nová královská rezidence se stala místem konání důležitých dějinných událostí: v roce 1409 zde byl podepsán Dekret kutnohorský, v roce 1448 tu byl budoucí český král Jiří z Poděbrad zvolen zemským správcem a v roce 1471 mladičký polský princ Vladislav Jagellonský českým králem.

KašnaNedaleko chrámu svaté Barbory se nachází další zajímavá stavba vladislavské gotiky - kutnohorská kamenná kašna, udivující svými rozměry.

Kostnice v kostele Všech svatých

KostniceUnikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi - ostatky celkem 40 000 zemřelých, většinou obětí morových epidemií i válek.