Úřední dny o prázdninách

Hlavní strana > Aktuality > Netradiční oslavy 700. výročí narození Karla IV.

Netradiční oslavy 700. výročí narození Karla IV.

14.4.2016

Paní Hana Jinderlová se studentyVe čtvrtek 14. května uplynulo sedm set let od narození nejvýznamnějšího českého krále, který dosáhl i na korunu římského císaře, Karla IV. Na počest tohoto výročí vydalo českobudějovické nakladatelství Kopp populárně naučný komiks s názvem Karel IV. Cesta na císařský trůn, který neotřelým způsobem seznamuje čtenáře s Karlovým složitým dětstvím a následně velice dobrodružným dospíváním budoucího krále.

Nad komiksemS komiksem měli příležitost seznámit se i studenti našeho gymnázia, a to díky výstavě originálních kreseb a procesu vzniku komiksu, kterou do Milevska přivezly jeho tvůrkyně – malířka Hana Jinderlová a autorka textů Michaela Trnková. Po kratší historické besedě, při níž studenti prokázali rozsáhlé znalosti o osobě Karla IV., si třída sekundy pod vedením Hany Jinderlové  sama vyzkoušela tvorbu historického komiksu – každá skupina čtyř žáků obdržela okopírovanou stránku zmíněného komiksu a jejím úkolem bylo nakreslit a opatřit textem následující stranu dle svých představ, jak by mohl daný příběh pokračovat. Sekundáni se plni fantazie vrhli do práce po hlavě a výsledkem byla nejen zmíněná pokračování, ale i další velice zajímavé obrázky zachycující například Karla snícího o plavbě na parníku či speciální narozeninový dort pro císařského oslavence. Tyto ,,vedlejší“ výtvory však jejich autoři odmítli uveřejnit. Věčná to škoda!

Celou akci dokumentovali reportéři Jihočeské televize, která příspěvek z našeho gymnázia zařadí do velkolepé reportáže o oslavách Karla IV., jež bude odvysílána v průběhu měsíce června.

Sekundáni si za svůj projev tvůrčího talentu, jehož průběh a výsledky si můžete prohlédnout na přiložených fotografiích, zaslouží řádnou pochvalu a Karlovi posíláme do císařského nebe přání všeho nejlepšího ;-)

Upozornění: Zájemci o komiks si jej mohou zakoupit u hospodářky školy paní Bardové v přízemí budovy školy J

Další fotografie z akce:

Mgr. Michaela Trnková se studentyNeurušit! Tvoříme ...Studentům jde práce od rukyCo tam ještě nakreslit?

Ukázky práce studentů:

Ukázka 1Ukázka 2Ukázka 3

O publikaci jsme psali v článku Karel IV. - Cesta na císařský trůn.