fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
24 25 26 27 28 1
Měsíční plán akcí: březen 2025
2
3 4 5 6 7 8 9
10
Soutěže žáků
Nové šatní skříňky
11 12 13
Literatura 19. století nálepek zbavená
14 15 16
17
Den svatého Patrika
"Chytrý dnes, bohatý zítra" aneb Global Money Week 2025
Sv. Patrik, shamrock a zelený Erin
18
"Chytrý dnes, bohatý zítra" aneb Global Money Week 2025
Cesta do Indie
19
"Chytrý dnes, bohatý zítra" aneb Global Money Week 2025
20
"Chytrý dnes, bohatý zítra" aneb Global Money Week 2025
Za divadlem do Prahy
21
"Chytrý dnes, bohatý zítra" aneb Global Money Week 2025
Po roce k nám znovu přiskákal Matematický klokan
22
"Chytrý dnes, bohatý zítra" aneb Global Money Week 2025
23
"Chytrý dnes, bohatý zítra" aneb Global Money Week 2025
24
Postup na krajské kolo Prezentiády
Spelling Bee
25 26 27 28 29 30
31 1
Měsíční plán akcí: duben 2025
Klokan už do nás odskákal s výsledky
Historické události skutečné i domnělé očima AI aneb "čistá holá pravda" (1)
2
V dějepisných soutěžích se nám tradičně daří
3 4 5 6
Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Republikové finále soutěže Finanční gramotnost

Republikové finále soutěže Finanční gramotnost



Datum konání:
26.4.2016

Naši soutěžící s náhradnicemiEmauzký klášterV úterý 26.dubna se naše škola zúčastnila celostátního kola 7. ročníku soutěže Finanční gramotnost. Celé dění se odehrávalo v Praze 2 v budově Emauzského kláštera. Naše gymnázium reprezentovali Jan Štván, Veronika Kolářová (oba oktáva) a Denisa Fořtová (4.A), kteří do soutěže dali velké úsilí. S nimi do Prahy odcestovaly jako náhradnice Karolína Chocholová a Simona Bártíková (2.A) za doprovodu pana učitele Ing. Jiřího Školníka.

Soutěž probíhala v refektáři kláštera (bývalé společné jídelně mnichů). Tato místnost byla pěkná s gotickou výzdobou, ale velkým negativem byla malá velikost tohoto prostředí. Organizace celé soutěže místy pokulhávala; nedostatek židlí pro soutěžící, drobné chyby v systému počítačů a volnost pro všechny diváky, kteří kdykoliv během soutěžení mohli opustit tuto místnost, také nebyla vhodná.

Výsledková listinaSoutěž byla rozdělena do třech kategorií, které se dále dělily na dvě semifinálové skupiny po 7 nalosovaných krajích a na společné finále pro každou kategorii, kam postoupila 4 nejlepší družstva (dvě z každé semifinálové skupiny).

Pohled do soutěžního sálu
Titul Mistrů republiky ve finanční gramotnosti za nejlepší umístění získali:

  • I. kategorie (1. stupeň ZŠ) - družstvo ze školy Doctrina, které reprezentovalo Liberecký kraj
  • II. kategorie (2. stupeň ZŠ) - družstvo ze základní školy ve Starém Městě reprezentující Zlínský kraj
  • III. kategorie (střední školy) - Vyšší odborná škola, Obchodní akademie a Střední zdravotnická škola Domažlice reprezentující Plzeňský kraj

Jihočeský krajGuvernér České národní banky Miroslav Singer ve svém zahajovacím pozdravném projevu vyzdvihl zařazení finanční gramotnosti do výuky na školách jako nezbytnost a dodal: „Finanční gramotností se obvykle rozumí například schopnost dobře porozumět úvěrové smlouvě, vypočítat současnou hodnotu budoucích finančních toků nebo vědět, co znamená RPSN. Tyto spíše technické znalosti jsou totiž pouze podmínkou nutnou, nikoliv však postačující. O nic méně důležitá při jakémkoli finančním rozhodování je schopnost uplatnit i dostatečnou míru představivosti a obezřetnosti.

Přestože snaha našeho družstva byla opravdu velká, nepovedlo se nám dostat do samotného finále. Na rozdíl od některých družstev jsme doplatili i na svoji nezkušenost, neboť jsme se dosud žádného finále soutěží Finanční gramotnost či SAPERE nezúčastnili. 

Zdroj: tisková zpráva a Wikipedie