Natálie Procházková (4.A) napsala velmi pěkný článek Gymnázium se zazelenalo aneb Den svatého Patrika pro školní časopis Gymnazial. V něm píše o akci, kterou pořádal školní parlament 17. března, jakožto tematický den v zelených barvách na Den sv. Patrika, patrona Irska.
Požádal jsem ji o jakýsi "prequel" tohoto článku, v němž by uvedla historické souvislosti svého příspěvku. Na našem webu se občas věnujeme historii některých svátků a jiných významných dnů a zajímavostem s nimi spojeným. Naposledy jsme psali o Halloweenu pod názvem Od Halloweenu (a soulingu) k informatice aneb TRICK OR TREAT.
Dalším příkladem byl článek Kalo Pascha!, který vznikl v době covidu a popisoval některé velikonoční zvyky z různých zemí.
Avšak vraťme se k ke Dni sv. Patrika a k dalším zajímavostem z pera (tedy spíš klávesnice) Natálie Procházkové:
Každoročně se 17. března po celém světě slaví Den svatého Patrika. Lidé se oblečou do různých odstínů zelené, nosí na oblečení trojlístek a pijí zelené pivo. Kdo to ale vlastně sv. Patrik byl a jaké legendy se s ním pojí?
Píše se 5. století našeho letopočtu a šestnáctiletý mladík z římské Británie je unesen otrokáři do Irska, kde stráví dalších šest let.
Během této doby vzroste Patrikovo náboženské přesvědčení, protože věří, že jeho únos je trestem za bezbožný život, jenž do té doby vedl.
Po tomto “procitnutí” se mu podaří utéct a vrátit se domů. Ale ani doma nezapomene na svoje přesvědčení, stane se mnichem a do Irska se vrátí.
Nicméně už není žádným otrokem, je na misionářské výpravě a snaží se šířit v Irsku křesťanství. Co přesně vykonal, není známo.
Podle legendy vyhnal z celého Irska hady. Jiné prameny říkají, že vysvětloval na trojlístku princip Nejsvětější trojice, proto je jeho symbolem jeden z národních symbolů Irska. Další legenda praví, že vydržel 40 dní bez jídla na vrcholu hory, kterou po něm později pojmenovali Croagh Patrick.
Jeho typická barva původně nebyla vůbec zelená, ale modrá, a to až do konce 18. století. Tehdy se začala zelená barva používat kvůli typické zelené krajině v Irsku a i díky hnutí za nezávislost Irska. V r. 1798 Irové povstali proti Velké Británii a jako kontrast k červené barvě Anglie si zvolii barvu zelenou.
Bližší a potvrzené informace o životě sv. Patrika zatím nebyly nalezeny, avšak ať už je cokoliv z výše zmíněného pravda nebo lež, je jisté, že dnes je svatý Patrik velmi oblíbený. Stal se oficiálním patronem Irska, je mu zasvěcena celá řada kostelů a katedrál a oslavy 17. března patří mezi jedny z největších a nejoblíbenějších v Irsku, USA, Velké Británii, Kanadě i dalších zemích po celém světě.
Zajímavé že? Já jen dodám, že podle našeho kalendáře neslaví Patrik svůj svátek 17. března, ale 19. února. A proč jsem dal do titulku shamrock? Toto slovo Natálka přímo nepoužila. Shamrock (z irského seamróg = trojlístek (jetelíček)) je jeden z národních symbolů Irska. Má podobu zeleného jetelového trojlístku; někdy se objevují také listy šťavele nebo tolice. Erin je označení Irska.
© 2025 Gymnázium, Milevsko, Masarykova 183, Kontaktovat webmastera, Prohlášení o přístupnosti, Povinně zveřejňované informace, Mapa webu
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO