Měsíční plán akcí: duben 2024
pIšQworky jsou za námi, teď je tady Prezentiáda
Ředitelské volno dne 12. dubna 2024
The Way We Were
Jak proběhne poslední zvonění 2024

Úvod > O škole > Aktuality > Ukliďme Česko

Ukliďme Česko

22.4.2022

V pátek 22. dubna se žákyně třídy 1.A včetně třídní učitelky Mgr. Lucie Mrázkové zúčastnily celorepublikové dobrovolnické akce Ukliďme Česko. Úklid se konal v okolí městské skládky Jenišovice, kde dívky uklízely přilehlý les a potok, který zde protéká.

Studentky z 1.A po úkliduCelá akce začala srazem v 7.55 v budově naší školy, odtud jsme se pěšky dopravily do areálu Jenišovické skládky, kde jsme obdržely vybavení potřebné k úklidu - rukavice a pytle na odpadky. Třída se vzápětí rozdělila do menších skupin, které se vydaly na svá místa a úklid byl zahájen.

Menší skupinka se vydala do lesa naproti skládce, kde uklidila odpadky kolem silnice a část lesa, která je blízko skládky. Když měly hotovo, tak se připojily k větší skupině, která uklízela kolem skládky, hlavně odpadky, které ze skládky odlétly (igelitové sáčky, molitan apod.).

Nakonec se celé třídě podařilo uklidit malý vodní tok, který teče u skládky, plot, který odděluje skládku od lesa, a přilehlé okolí skládky. Sebrané odpadky jsme odnesli na skládku, kam patří.

A co za odpadky jsme vlastně sebrali? Plastovou část automobilu, pneumatiku nebo nekonečně dlouhý drát. A jak jinak, také velké množství igelitových tašek a sáčků.

DEN ZEMĚ

Neoficiální logo Dne Země.Den Země je každoroční událost, letos konaná 22. 4. 2022. Poprvé byl Den Země slaven roku 1970. Akce je zaměřena na na propagaci a podporu ochrany životního prostředí

Jak to všechno začalo? Jeden mírový aktivista John McConnell navrhl na konferenci UNESCO v San Francisku, aby byl stanoven den, který bude věnován pouze  Zemi. Dále vytvořil i vlajku, která reprezentuje tento den. Roku 1971 začala Den Země organizovat OSN, nejdříve akce probíhala pouze v Americe, postupem času se přidal i zbytek světa. Roku 1990 se začal Den Země slavit i v ČR. Jednou z prvních oslav se konala akce podporovaná studenty, jejímž cílem bylo pomoci Zemi od odpadků a klimatických změn. Tento den se slaví ve více než v 193 státech a je do něj zapojeno mnoho lidí bez ohledu na původ, víru, nebo národnost.

Logo Ukliďme ČeskoAkce Ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Hlavním úklidovým jarním dnem je sobota 2. 4. 2022 a podzimním dnem je sobota 19. 9. 2022, ale do úklidu se můžeme zapojit kdykoliv

Uklízet může úplně každý, bez ohledu na věk, povolání aj. Pro kvalitnější přípravu akce se rozlišují základní typy úklidu: úklid zájmové skupiny, obecní úklid, školní úklid a firemní úklid. Tyto úklidy se od sebe liší především osobou organizátora akce, pravděpodobnými účastníky a tím i nároky kladenými na pořadatele.

(zdroj: internetové stránky Den Země, Ukliďme Česko)