fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 31
Přípravné kurzy pro přijímací zkoušky 2024/2025
Vyhlášení prvního kola přijímacího řízení pro školní rok 2024/25
1
Měsíční plán akcí: únor 2024
2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15
O nonartificiální hudbě s Milanem Parnahajem letos již podruhé
16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
Drobečková navigace

Úvod > Ekonomika a finance I > Úvěry > Dluh

Dluh

Dobré a špatné dluhy

Nevhodný dluh je především na pořízení majetku, který nepotřebujeme, jehož koupi bychom mohli odložit na později (nákladná elektronika, luxusní auto), dále dluh na majetek, který doslouží dříve, že úvěr splatíme. Patří sem především spotřební úvěry.

Vhodné úvěry jsou na pořízení majetku, který se stává zdrojem dalších příjmů např. auto pro podnikání, pořízení bytu, který budeme pronajímat apod.

Dobré a špatné dluhy

Předlužení

Zadlužení - je způsob řešení finančního deficitu, kdy si osoba půjčí peníze na řešení nedostatku své finační situace.

Předlužení - je stav neschopnosti splácet dluhy.

Předlužení předcházíme finanční rezervou a pojištěním pro neschopnosti splácet úvěr. Dlužník je většinou řeší (má-li tu možnost) prodejem majetku.

Dluhová past - je stav řešení předlužení dalším zadlužováním se.

Pokud dluhy nejsou spláceny, věřitelé zasílají upomínky. V tutu chvíli se lze ještě s věřitelem dohodnout např. na odložení splátek, splátkovém kalendáři apod.

Následuje vymáhání dluhu - dluh narůstá o náklady vymáhání. Pokud dlužník nazaplatí zajištěný dluh, propadne majetek daný do zástavy nebo je splácení nárokováno u ručitele. Pokud je dluh pojištěn, může ho uhradit pojišťovna.

Nezajištěný dluh věřitel vymáhá soudně. Soud obvykle vydá platební rozkaz. I v této fázi lze ještě situaci řešit, lze např. dosáhnout dohody. Věřitel může dluh prodat vymáhací agentuře (inkasní společnosti) - s ní může dlužník sepsat listinu o uznání dluhu a uzavřít dohodu o řešení dluhu.

Pokud situace není vyřešena, přichází na řadu exekuce. Nařízení exekuce vydá soud a dluh naroste o náklady na výkon exekuce. Exekuce začíná zablokováním majetku (veškeré peníze na účtech dlužníka se použijí na úhradu dluhu). Pokud ani to nestačí, provede se exekuce majteku, exekutor majetek sepíše, označí jako zabavený. Pokud poté dlužník ozačené věci nezaplatí, je majetek odvezen a prodán v dražbě.

Osobní bankrot (oddlužení)

Jedenkrát za život může dlužník, který uhradil z každého dluhu alespoň 30 %, požádat soud o oddlužení. Schůze věřitelů rozhodne, zda dluh bude řešen rozprodejem majetku či postupnými splátkami. Při postupném splácení zůstává dlužníkovi po 5 let k dispozici částka na úrovni existenčního minima a nákladů na bydlení. Pokud dlužník plán splní, soud mu zbytek dluhů promine. Jinak je na majetek vyhlášen konkurz.