fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26
Přehled KK i ostatních soutěží a olympiád vyhlášených MŠMT ČR
27 28 29
Týká se i nás: JčK přispěje 10 miliony žákům ....
30
Olympiáda v českém jazyce
1
Měsíční plán akcí: prosinec 2018
Jak jsme připravovali maturitní ples 4.A
2
3
Maturitní zpravodaj č. 47 - Přihlašování k maturitě
Ekonomická olympiáda
Rozpis testování v Ekonomické olympiádě
4
Ohlédnutí za Matematickým klokanem 2018
Rozpis testování v Ekonomické olympiádě
5
Rozpis testování v Ekonomické olympiádě
6
Rozpis testování v Ekonomické olympiádě
Výsledky programu Excelence ZŠ 2018
7
Maturitní ples sexty
Rozpis testování v Ekonomické olympiádě
Maturitní ples sexty (2013 - 2019)
8
Rozpis testování v Ekonomické olympiádě
9
Rozpis testování v Ekonomické olympiádě
10
Rozpis testování v Ekonomické olympiádě
11
Rozpis testování v Ekonomické olympiádě
Matematická olympiáda
12
Rozpis testování v Ekonomické olympiádě
Varáci
13
Rozpis testování v Ekonomické olympiádě
14
Rozpis testování v Ekonomické olympiádě
15 16
17 18 19 20
Předvánoční sportovní den 2018
21
Přihlášky třídy 4.A k maturitě JARO 2019
Projektový den finanční gramotnosti
22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1
PF 2019 od Antee
Měsíční plán akcí: leden 2019
PF 2019
2 3 4 5
Seminární práce v maturitním ročníku
6
Drobečková navigace

Úvod > Ekonomika a finance II > Nezaměstnanost

Nezaměstnanost

Nezaměstnanost je stav, kdy na trhu práce je přebytek nabídky práce ze strany žadatelů o zaměstnání nad poptávkou po práci ze strany zaměstnavatelů. Je stav, kdy firmy při dané výši mezd nechtějí příjímat další zaměstnance. Je to stav, kdy část práceschopného obyvatelstva nemá zaměstnání a neúčastní se tak pracovního procesu.

V zásadě nezaměstnanost můžeme rozdělit na:

  1. dobrovolnou - někteří lidé po určitou dobu nechtějí být zaměstnáni, nevyhovuje je jim mzda, vzdálenost dojižděni za prací nebo jim vyhovuje být po určitou dobu bez zaměstnání. Vedle nich je v každé společnosti malá část populace, která zaměstnání nehledá vůbec. Z hlediska sledovaní nezaměstnosti dobrovolná nezaměstnanost za nezaměstnanost nepovažuje.

  2. nedobrovolnou - je dána tím, není k dispozici dostatek pracovních míst; tedy stav, kdy počet nezaměstnaných, kteří hledají práci, převyšuje počet volných míst. Nedobrovolnou nezaměstnanost členíme na:
    1. frikční - krátkodobá nezaměstnanost. Lidé hledají nová pracovní místa, protože mění zaměstnání, či jsou to absolventi škol.
    2. strukturální - její příčinou je změna struktury poptávky po určitých povolání. Struktura poptávky po určitých povoláních se mění se změnami technologie či změnami v odvětvové struktuře národního hospodářství (např. útlum těžby a těžkého průmyslu). Patří se mi stav, kdy zanikají celé podniky pro vysoké mzdy nebo majitelé přesouvají výrobu do jiného kraje či do zahraničí. Změna struktury nevede jen k poklesu poptávky po určitých profesích, ale i k růstu nabídky pracovních míst, pro které společnost po určitou dobu nemá dostatek kvalifikovaných pracovníků.
    3. sezónní - poptávka po určité práci souvisí s ročním obdobím. Např. v zimě je v lyžařských střediscích větší poptávka po správcích vleků. Souvisí se sezónním charakterem některých odvětví - např. stavebnictví, rostlinná výroba v zemědělství apod.
    4. Cyklická - souvisí s vývojem hospodářského cyklu.

Za nezaměstnaného je považován člověk:

  1. starší patnácti let
  2. není zaměstnán (nebo nevykonává samostatně výdělečnou činnost)
  3. aktivně práci hledá
  4. je připraven k nástupu do práce do 14 dnů

Je to především osoba evidovaná na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání.

Míra nezaměstnanosti se počítá z údajů poskytovaných úřady práce. Ve skutečnosti je počet nezaměstnaných větší, protože mezi patří i osoby dlouhodobě nezaměstnané, kteří ztratili naději na nalezení práce a přestali ji hledat.

Přirozená nezaměstnanost vychází z toho, že frikční, sezónní a strukturální nezaměstnanost je trvalá. Není jevem negativním, je prostě přirozená. Určitá nízká míra nezaměstnanosti je nutná, protože jen tak je možný hospodářský růst, který nezbytně nutně potřebuje nové zdroje pracovních sil.

Ekonomicky aktivní osoby jsou osoby v produktivním věku. Patří mezi ně zaměstnanci, osoby samostatně výdělečně činné i nezaměstnaní (dle definice dle kapitoly nezaměstnanost).

Ekonomicky neaktivní osoby jsou osoby do 14 let, osoby v důchodovém věku, osoby nemocné a zdravotně postižené a osoby, které nepracují, ale práci buď hledají vlastními silami či ji nehledají vůbec.