fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26 27 28 29 1
Měsíční plán akcí: březen 2024
2 3
4 5 6 7
Co očekávat od olympiády z angličtiny?
8 9 10
11 12 13 14 15
Soutěž Lidice pro 21. století
16 17
18 19 20 21 22
Matematický klokan
23 24
25 26 27 28 29 30 31
Drobečková navigace

Úvod > Žáci > Školní časopis > Novinky > Rozhovor s Hanou Kozákovou

Rozhovor s Hanou Kozákovou



Datum konání:
13.3.2023

Hana Kozáková je lektorkou pro 2. stupeň základních škol  a středních škol Městské knihovny v Milevsku. Mimo jiné vede i workshop Mediální výchova. Právě média byla tématem našeho rozhovoru.

Co by podle vás měla média dělat především, jaký je jejich prvotní význam?

Informovat, vzdělávat, socializovat.

A splňují tento svůj, dá se říci, účel?

Dělají to. Myslím si, že většina ano, ale jsme přehlceni informacemi, tak je jen na nás, čemu věříme. Jak dál si ty informace ještě ověřujeme, jestli jsou pravdivé nebo ne.

Jde vůbec i po ověření informace říct, že je stoprocentně pravdivá?

Pokud bych já šla zjišťovat informace, tak bych šla určitě na zdroje, o kterých vím, že jim můžu věřit. Takže bych šla prvotně na Českou tiskovou kancelář, co se týká zpravodajských či politických věcí.

Informaci si tedy můžeme ověřit u České tiskové kanceláře, kde můžete říci, že je zcela jistě pravdivá.

Ano.

Myslíte si, že nás média čím dál více ovlivňují? Je to dáno i sociálními sítěmi?

Ano, myslím si, že sociální sítě dělají hodně. Jsme pak přehlceni informacemi a už jsme možná konzumní v tom, že informace přijímáme. A jsme možná v uvozovkách líní si doklikat, jestli je to pravda. Více času strávíme na sociálních sítích než pak na věcech, který by pro nás mohly být důležité.

I na sociálních sítích se tedy můžou více šířit tzv. „fake news“, což jsou nepravdivé zprávy? Jak je můžeme odlišit od pravdivých zpráv?

Ano, i na sociálních sítích se šíří nepravdivé zprávy. Možná bychom na sociálních sítích neměli trávit tolik času a nedůvěřovat jim. Spíše jít na zdroje, které jsou ověřené.

Spoustu fake news může být i napůl pravda. Lež je tam natolik schovaná, že ji hned na první pohled nerozpoznáme. Můžeme, pokud nebudeme spoléhat na daný web, nějak danou nepravdivou zprávu rozpoznat?

Já bych šla na ČTK – Českou tiskovou kancelář, protože ta je vždy tím prvním zdrojem informací, je víceméně ověřená. Nechodila bych na bulvární stránky.

Takže zaručený postup spíše neexistuje, je lepší si informaci ověřit?

Ano. Ale myslím si, že v tomto nás ovlivňuje i skupina lidí, ve které se pohybujeme, a názory lidí okolo nás.

Dá se označit i bulvár za fake news?

Spíše než o fake news, se jedná o masové sdělení, které lidem hraje na emoce tak, aby měl daný článek, co největší dosah. To, zda se jedná o pravdivé či přibarvené informace, je už na čtenářích či divácích. Jak moc se necháme vtáhnout do děje.

A myslíte si, že každý např. i vy, čte bulvár?

Ano.

A pokud by chtěl člověk nějaké ověřené informace ze zahraničí, do jakých zahraničních médií by měl jít?

Myslím si, že např. do BBC (pozn. red. BBC je zkratka pro britskou veřejnoprávní korporaci, zajišťující rozhlasové a televizní vysílání ve Velké Británií i v zahraničí).